• facebook
 • rss
 • Niemieckie wozy na Krakowskim Przedmieściu

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 11.08.2016 11:47

  Wystawę pojazdów z czasów okupacji stolicy - „Warszawskie ulice'44" można oglądać przed Galerią „Kordegarda” przy Krakowskim Przedmieściu w ramach obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury. Sokół 1000 i BMW „Sahara”, sztabowy Mercedes L1500, majestatyczny Horch 830, „Kübelwagen”, Willys, Citroen 11CV przyciągają uwagę turystów. Armia niemiecka – choć dzisiaj kojarzy się z samochodami i motocyklami – używała bardzo często koni i rowerów. Na rowery – a właściwie riksze – musieli się przesiąść także warszawscy taksówkarze. Niemcy zabraniali bowiem Polakom prowadzenia samochodów, a przedwojenne auta – m.in. doskonałe Fiaty 508 – zostały skonfiskowane. Opisy pojazdów, które można oglądać na Krakowskim Przedmieściu uzupełnione zostały opowieściami bohaterów walk pochodzącymi z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

   

  Wystawa jest kolejnym elementem obchodów organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury wokół Galerii „Kordegarda”. W najbliższych tygodniach zaplanowano nowe działania artystyczne w tej przestrzeni.
   W samej „Kordegardzie” do 11 września 2016 r. prezentowana jest wystawa fotograficzna przedstawiająca powstańców, mieszkańców Warszawy oraz portrety dzieci – nierzadko uczestników Powstania, autorstwa Jerzego Tomaszewskiego „Jura”, fotoreportera i korespondenta Powstania Warszawskiego z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego Armii Krajowej. Zdjęciom towarzyszy kronika pisana „na gorąco” przez Jerzego Tomaszewskiego oraz prasa powstańcza, w tym fragmenty Biuletynu Informacyjnego – rubryki zatytułowanej „Poszukiwania Zaginionych”. Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli - od 11.00 do 19.00.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół