Nowy numer 15/2024 Archiwum

Referendum czy areszt?

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy radny Piotr Guział złożył wniosek o zorganizowanie referendum ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. "Oburzeni" chcą z kolei aresztu dla prezydent miasta. Wszystko z powodu kontrowersji przy reprywatyzacji gruntów i nieruchomości warszawskich.

Na czwartkowej sesji Rady Warszawy radny Piotr Guział złożył wniosek o zorganizowanie referendum ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zgodnie z przepisami rada będzie mogła się nim zająć najwcześniej za dwa tygodnie.

Wcześniej wniosek o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz złożyło Stowarzyszenie Oburzeni, które złożyło również w jej sprawie wniosek do prokuratury. Członkowie organizacji uważają, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna zostać tymczasowo aresztowana.

Pod wnioskiem Guziała podpisali się radni PiS, którzy są w opozycji rady miasta. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym wniosek Guziała musiała poprzeć co najmniej jedna czwarta ustawowego składu rady, czyli co najmniej 15 radnych. Składając wniosek do przewodniczącej rady miasta Guział poinformował, że pod wnioskiem podpisało się 23 radnych.

Teraz wniosek trafi do komisji rewizyjnej, gdzie podlega zaopiniowaniu. Zgodnie z ustawą rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum ws. odwołanie prezydent na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od złożenia wniosku. Podjęcie uchwały ws. przeprowadzenia referendum wymaga w głosowaniu większości najmniej trzech piątych głosów ustawowego składu rady. W przypadku 60-osobowej Rady Warszawy oznacza to minimum 36 głosów.

W radzie PO ma 33 radnych, PiS - 24, a radnych niezrzeszonych jest troje.

Guział w rozmowie z dziennikarzami zapowiedział, że jeżeli referendum nie rozpocznie się z inicjatywy rady miasta, to na początku października rozpocznie "akcję referendalną" z inicjatywy mieszkańców, do czego będzie potrzebował, jak stwierdził, 135 tys. podpisów mieszkańców. 

W uzasadnieniu wniosku złożonego przez Guziała napisano, że zarządzanie miastem wymaga zaufania i poparcia społecznego, a jakość i siła mandatu prezydenta Warszawy ma "fundamentalne znaczenie" m.in. dla jakości zarządzania stołecznymi instytucjami, pracy urzędników i wizerunku miasta.

"Wieloletnie błędy zarządcze Hanny Gronkiewicz-Waltz, związane w szczególności, ale nie tylko z procesami reprywatyzacyjnymi w Warszawie, spowodowały, że mandat zarządczy prezydent Warszawy jest kwestionowany przez obywateli i opinię publiczną" - czytamy w uzasadnieniu.

Jak podkreślono, podjęcie uchwały przez Radę Warszawy w sprawie odwołania prezydent Warszawy w drodze referendum jest najszybszą - poza dymisją - drogą na poprawę sytuacji w stolicy.

"Referendum potwierdzi mandat prezydent Warszawy pozwalając jej na pełne korzystanie z posiadanych uprawnień lub doprowadzi do wyboru nowego prezydenta miasta obdarzonego zaufaniem i poparciem społecznym" - głosi uzasadnienie wniosku.

Guział był już inicjatorem referendum ws. odwołanie Gronkiewicz-Waltz w 2013 r. Okazało się ono nieskuteczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy