• facebook
 • rss
 • Mieszkanie jak marzenie

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 29.09.2016 21:47

  Opuszczane kuchenne szafki, kanapa, z której łatwo wstać i łazienka ze specjalną ubikacją. Na Bielanach powstało wzorcowe mieszkanie dla seniorów.

  Najważniejsze, żeby mieszkanie było słoneczne, ciepłe i z windą, ewentualnie na parterze. Marzenia seniorów o wygodnym mieszkaniu nie są wygórowane. Ale kiedy zobaczą lokum przy ul. Wrzeciono 2, zapragną czegoś więcej.

  Prowadząca projekt  "U siebie mimo wieku" architekt i urbanistka dr Agnieszka Cieśla podkreśla, że osoby starsze chcą jak najdłużej być samodzielne i mieszkać we własnym mieszkaniu. Dla osób bez najbliższej rodziny, samotna egzystencja jest wręcz koniecznością. Można im ją ułatwić.

  - Na rynku istnieją produkty, które w znaczny sposób mogą uczynić życie osób starszych lub niedomagających wygodniejszym. Brak jest jednak wystarczających możliwości, by ich producenci mogli je zaprezentować przyszłym odbiorcom. Dlatego stworzyliśmy Wzorcowe Mieszkanie Seniora. To pierwszy w Polsce przykład realnego, kompletnego, dedykowanego seniorom mieszkania. Pokazuje jak funkcjonalny projekt połączony z przemyślanym doborem produktów i usług, może stać się przyjazną przestrzenią - mówi Agnieszka Cieśla.

  Wymarzone mieszkanie dla seniora znajduje się na Bielanach, w miejscu dobrze skomunikowanym, nieopodal stacji metra Wawrzyszew,  w pobliżu sklepów. Dotarcie na piąte piętro nie stanowi żadnego problemu, bo nowoczesny blok wyposażono w rampy, windy i głośnomówiące domofony. Na powierzchni 52 m.kw. znajduje się salon z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka i przedpokój z garderobą, która ma mechanizm ułatwiający korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi.

  - Mieszkanie zaprojektowaliśmy dla hipotetycznych użytkowników: mężczyzny poruszającego się na wózku i kobiety z objawami demencji. Przyjęte rozwiązania mają ułatwić im życie codzienne i umożliwić opiekę nad współmałżonkiem - podkreśla projektantka.

    Krzesła wyposażone są w uchwyty na kule. Można też do nich dopiąć kieszeń na drobiazgi i stolik
  Joanna Jureczko-Wilk/ Foto Gość
  Kuchenne szafki mają w dolnych partiach wgłębienia, ułatwiające dojazd osoby na wózku. Wózek swobodnie mieści się też pod regulowanym kuchennym blatem. Dzięki rozwiązaniom duńskiej firmy, górne szafki można elektrycznie opuścić i wygodnie z nich skorzystać.

  Stół i krzesła są szerokie, solidne, z podłokietnikami i uchwytami na kule. Można do nich doczepić kieszeń na drobne przedmioty, na przykład na pilota do telewizora. Wyjątkowo wygodna kanapa ma nieco krótsze siedzisko i jest tak skonstruowana, żeby siadający nie "zapadał się" i łatwo mógł wstać. Dla osób z kłopotami z pamięcią, projektanci przygotowali specjalny zegar z dużym  wyświetlaczem, który oprócz daty i godziny podaje też porę dnia.

  Na ścianach salonu i sypialni wiszą obrazy, które nie tylko zdobią. Namalowane na specjalnej materii, modelują akustykę pomieszczenia.

   - Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba głośno włączać telewizora, żeby dobrze słyszeć fonię - dodaje Agnieszka Cieśla. 

  W sypialni oprócz regulowanych pilotami łóżek ze specjalistycznymi materacami, znajdziemy szafy, dostępne do osób poruszających się na wózkach oraz lampę bez żarówek, której klosz oświeca pomieszczenie łagodnym, rozproszonym światłem. Wzdłuż ściany zamontowano przypodłogową listwę z oświetleniem, która pozwoli starszym osobom bezpiecznie poruszać się nocą.

  Najwięcej "specjalistycznego sprzętu" zamontowano w łazience. Na stosunkowo małej powierzchni umieszczono ubikację z funkcją bidetu, co bardzo ułatwia dbanie o higienę osobistą. Tradycyjny brodzik zastąpiono prysznicem i zamontowanym na ścianie ruchomym siedziskiem. 

   - Podłoga jest wyłożona specjalną antypoślizgową terakotą, dzięki czemu nawet mokra nie stwarza zagrożenia pośliźnięcia się i upadku - zaznacza projektantka.

  Szeroka, wygodna umywalka z dodatkowymi uchwytami, również jest ruchoma. Można bez przeszkód podjechać pod nią wózkiem albo w razie potrzeby przesunąć, żeby zrobić miejsce dla opiekuna. Nad nią, na ścianie na stałe zamontowano suszarkę do włosów. Regulowane lustro można skierować tak, by przejrzała się w nim osoba siedząca na wózku. W łazience znajdziemy też szafkę - taboret, którą można przysunąć do umywalki i wygodnie na niej usiąść. 

  W mieszkaniu zamontowano poręcze, klimatyzację i oczyszczacze powietrza.  - Najbardziej zachwycił mnie balkon - duży, przestronny, z przeszkloną balustradą. Widać z niego lasek Lindego i plac zabaw. W samym mieszkaniu też jest dużo wolnego miejsca i łatwo się poruszać między meblami - mówi pani Anna, która choć sama walczy ze skutkami wylewu, przyjechała z  Muranowa zobaczyć wzorcowe mieszkanie.

  Pierwszym zwiedzającym lokum się podobało, wszyscy pytali jednak: ile to kosztuje?

   - Do tradycyjnego wyposażenia mieszkania trzeba dodać około 50 tys. zł - odpowiadała oprowadzająca Agnieszka Cieśla.

  Koszty są tak wysokie, ponieważ większość zastosowanych rozwiązań nie jest dostępna w seryjnej produkcji. Wytwarzane są na konkretne zamówienie i najczęściej trzeba je sprowadzać z zagranicy. Na czternaście firm, które wzięły udział w urządzaniu wzorcowego mieszkania, zgłosiły się tylko dwie polskie.

   - Mamy nadzieję, że to się zmieni, że polscy projektanci i producenci dostrzegą rosnące zapotrzebowanie na tego typu produkty dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ten rynek będzie się zwiększał, bo przecież nasze społeczeństwo się starzeje - zaznacza projektantka.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół