• facebook
 • rss
 • Nowy biskup dla młodzieży

  jjw, KAI

  dodane 04.10.2016 18:38

  Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk został przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

  - Młodzież jest pełna radości, dynamizmu i otwartości. Potrzebuje tylko naszej obecności i konkretnych propozycji, w które może się zaangażować - powiedział biskup Marek Solarczyk.

  Podczas 374. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej został wybrany nowym przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. Zastąpił na tym stanowisku bp Henryka Tomasika, biskupa radomskiego, który pełnił tę funkcję od 2006 r.

  - Ta nominacja to dla mnie duże wyzwanie, biorąc pod uwagę ŚDM w Krakowie oraz to wszystko co one wniosły w życie naszego kraju i Kościoła - powiedział bp Solarczyk.

  Nawiązując do swoich osobistych doświadczeń przyznał, że fundamentem pracy z młodymi jest otwartość i ofiarowanie im swojego czasu - jednym słowem "towarzyszenie", o które prosił papież Franciszek.

  - Nikt z nas, a zwłaszcza ludzie młodzi, nie chcą być samotni w tym wszystkim co przeżywają. Potrzebują zatem tych, którzy będą ich w tym wszystkim wspierać. Jest to szczególnie istotne, jeśli mówimy o życiu wiary, a więc o sprawach duchowych, gdzie wręcz nie możemy być pozostawieni sami sobie. Stąd niezwykle ważna jest obecność duszpasterzy w różnych środowiskach, w których młodzi przeżywają swoje życie począwszy od szkoły, poprzez inne pola na których realizują swoje zainteresowania, czy angażują się społecznie - zwrócił uwagę nowy przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

  Duchowny mówił również konieczność ściślejszej współpracy różnych ośrodków, którym bliska jest troska o młodych.

  Wspomniał między innymi o Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, Ruchu Światło-Życie, Służbie Liturgicznej Kościoła, a więc lektorach, ministrantach oraz bielankach, inicjatywach prowadzonych przez poszczególne zakony czy zgromadzenia zakonne, jak chociażby organizowana przez kapucynów "Golgota Młodych", Saletyńskie Spotkanie Młodych w Dębowcu czy Pallotyńskie Spotkania Młodych w Ołtarzewie.

  - Szeroki wachlarz realizowanych dzieł, w których uczestniczą młodzi, a do którego doszły jeszcze różne inicjatywy związane z przygotowaniami do ŚDM w naszym kraju, pokazują, że młodzi w Polsce chcą w aktywny sposób uczestniczyć w życiu Kościoła - przyznał bp Solarczyk.

  Jego zdaniem, możemy podziwiać radość, dynamizm, otwartość i konsekwencję, z jaką młodzież angażuje się w to, co uznaje za ważne.

  - Potrzeba zatem pokazać im możliwości, które już są, oraz towarzyszyć im na drodze wiary, pomagając w odkrywaniu nowych dróg i możliwości zaangażowania. Podobnie jak rodzice towarzyszą swoim dzieciom w procesie wzrastania i wychowania. Na efekty niekiedy będzie trzeba trochę poczekać - powiedział bp Solarczyk.

  Wspomniał, że ważną szansą kontaktu z młodymi jest katecheza szkolna.

  - Każdy kto uczy dzieci i młodzież doskonale wie, że nasza posługa nie ogranicza się jedynie do kilku godzin w tygodniu, w czasie samych lekcji. Spotykamy przecież młodych także poza czasem nauki - powiedział biskup, który od 24 lat pracuje jako katecheta w szkole. Od 23 lat uczy religii w L.O im Władysława IV w Warszawie. 

  Bp Marek Solarczyk ma 49 lat. Pochodzi z podwarszawskiego Wołomina. Ukończył technikum samochodowe, a po nim - Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. 

  Należy do pierwszego rocznika kapłanów, który 28 maja 1992 r. przyjął święcenia w katedrze św. Floriana i stał się kapłanem nowo utworzonej diecezji warszawsko-praskiej.

  Duszpastersko posługiwał w parafiach: św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie-Marysinie Wawerskim oraz katedralnej na Pradze (jako wikariusz, a potem proboszcz).

  Był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie-Tarchominie. Święcenia biskupie przyjął 19 listopada 2011 r.

  Od samego początku biskupiej posługi wyróżniał go bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Podczas minionych ŚDM w sieci społecznościowej rekordy oglądalności biły jego relacje i filmy z wydarzeń w Krakowie.

  Dla młodych diecezjan pozostaje "biskupem zawsze uśmiechniętym". 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół