• facebook
 • rss
 • Szykują się na misje

  Tomasz Gołąb /KAI

  dodane 05.10.2016 09:25

  10 księży i zakonników, 7 sióstr zakonnych oraz kleryk i świecka katoliczka z diecezji warszawsko-praskiej przygotowują się do wyjazdu na misje w Ośrodku Formacji Misyjnej na Targówku.

  Obecnie na misjach posługuje 2007 polskich misjonarzy i misjonarek. Ponadto 19 osób przygotowuje się do wyjazdu na misje w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej. 10 osób będzie krzewić Ewangelię w Ameryce Łacińskiej, a 9 – w Afryce. Dane te przedstawił podczas zebrania plenarnego KEP w Warszawie bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

  Założone w 1984 roku Centrum Formacji Misyjnej ma pomagać w odpowiednim przygotowaniu przyszłych misjonarzy do pracy w krajach misyjnych. Przygotowanie to musi obejmować zarówno sferę duchową, jak i intelektualną. Misjonarz bowiem ma być świadkiem Chrystusa, ma Go nieść ludziom nie znającym Boga. Może tego dokonać jedynie wtedy, gdy sam jest napełniony Bogiem i gdy potrafi się porozumieć z ludźmi innej kultury i języka.

  Pomysł powstania Centrum Formacji Misyjnej zrodził się w latach 70. XX wieku. Była to odpowiedź na apel Piusa XII zawarty w encyklice Fidei donum, o konieczności głoszenia Dobrej Nowiny całemu światu. W tym czasie powstała Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, która koordynowała przygotowanie i posyłanie polskich misjonarzy do pracy w krajach misyjnych.

  Formację w CFM ukończyło do tej pory ponad 800 misjonarzy, wśród których byli kapłani diecezjalni, kapłani zakonni, siostry i bracia zakonni oraz osoby świeckie. Wedle stanu na dzień 1 października, na misjach posługuje obecnie 2007 polskich misjonarzy i misjonarek w 97 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy i misjonarek, tak jak w latach ubiegłych, pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 810; w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 784, w Azji – 327; w Oceanii – 67 oraz w Ameryce Północnej – 19.

  Wszelkie pytania dotyczące powołania misyjnego i ewentualnego podjęcia przygotowania w Centrum Formacji Misyjnej można kierować do dyrektora CFM (tel. +48 22 743 95 23) lub delegata Episkopatu Polski ds. Misji (tel. +48 22 679 32 35).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół