• facebook
 • rss
 • Tu pracował Prymas Tysiąclecia

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 16.10.2016 13:23

  Ponad 400 osób zwiedziło wnętrza i ogród Domu Arcybiskupów Warszawskich, udostępnione z okazji rocznicy uwolnienia kard. Stefana Wyszyńskiego.

  Salę Tronową z fotelem, na którym siedział Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, gabinet, w którym jako ks. Karol Wojtyła usłyszał nominację biskupią, czy prywatną kaplicę z wizerunkiem Matki Bożej w stroju łowickim można było zwiedzić z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia. O historii pałacu i jego mieszkańców opowiadali przewodnicy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Oprowadzili gości po wnętrzach, w których żył, pracował i modlił się Prymas Tysiąclecia, a które dziś służą kard. Kazimierzowi Nyczowi.

  Trasa zwiedzania wiodła poprzez pomieszczenia oficjalne, jak Sala Tronowa z portretami kolejnych gospodarzy pałacu czy sala konferencyjna sławna obradami Episkopatu pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego, a następnie przez prywatny gabinet. Ponad 400 osób zwiedziło także unikalny ogród, w którym stoi rokokowy pawilon ogrodowy. Ta jedyna w swoim rodzaju budowla przetrwała wszystkie nawałnice XIX i XX wieku.

  W czasie zwiedzania będzie było obejrzeć wystawę fotograficzną, przygotowaną wspólnie z Narodowym Archiwum Cyfrowym, która pokazuje nieznane momenty z dziejów Pałacu. Towarzyszyła jej ekspozycja osobistych przedmiotów Prymasa z okresu uwięzienia. Każdy odwiedzający otrzymał też pamiątkowy folder z tekstem pierwszego po uwolnieniu listu do wiernych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół