• facebook
 • rss
 • Ojczyzna ponad wszystko

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 09.11.2016 14:44

  - Niech to muzeum będzie dla młodych wielkim natchnieniem, że trzeba mieć serce, ale trzeba mieć i twardą rękę, żeby dobrze prowadzić sprawy - powiedział prezydent RP podczas wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

  - Niech to muzeum będzie dla młodych wielkim natchnieniem, że trzeba mieć serce, ale trzeba mieć i twardą rękę, żeby dobrze prowadzić sprawy Rzeczypospolitej Polskiej. Inaczej się nie da. I że dobro naszej ojczyzny jest zdecydowanie ponad dobrem wszystkich innych i to ono musi być dla nas najważniejsze. "Bóg, Honor i Ojczyzna", a dopiero później sojusze i sąsiedzi - powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas  uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

  Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci polskiej historii – budowniczy polskiej niepodległości, Pierwszy Marszałek odrodzonej Rzeczypospolitej i Wódz Naczelny zwycięskiej armii broniącej Europy Zachodniej przed bolszewicką Rosją w 1920.  Muzeum poświęcone jego życiu i działalności powstanie w budynku z narracyjną wystawą stałą spełniający funkcje muzealne, edukacyjne i animacyjne, zlokalizowanym w parku, tuż obok dworku Milusin – domu rodziny Piłsudskich w Sulejówku, daru żołnierzy dla ich wodza.

  Budujemy Muzeum na stulecia!
  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

  „Milusin” stał się pierwszym prawdziwym domem Marszałka i jego rodziny. Tu napisał m.in. prace historyczne o Powstaniu Styczniowym i wojnie 1920 roku, artykuły, wywiady i liczne wykłady. Każde jego imieniny były świętem Sulejówka. „Milusin” był miejscem wypoczynku i rodzinnej prywatności. Ptaki wśród drzew, pszczoły w ulach, sasanki w dzikim ogrodzie tworzyły atmosferę wiejskiego życia, aż do ostatnich dni Marszałka.

  W skład kompleksu wejdzie też Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku oraz Willa Bzów – dawna adiutantura. W części podziemnej znajdą się oprócz wystawy stałej: strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne. Nad ziemią powstaną dwie połączone ze sobą bryły architektoniczne, o wysokości 12 m, mieszczące m.in. salę wielofunkcyjną, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, strefę obsługi gości, restaurację oraz część biurową.

  Nowy budynek Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
  Inwestycja, której generalnym wykonawcą jest firma PORR Polska Construction SA, a projektantem PIG Architekci Sp. z o.o., obejmuje swoim zasięgiem zarówno budowę nowego obiektu muzealno-edukacyjnego, jak i rewitalizację zabytkowych budynków oraz rewaloryzację terenów zielonych.

  Muzeum Józefa Piłsudskiego to jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnych. Zosanie udostępniona zwiedzającym w 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dwudniowe uroczystości z okazji wmurowania kamienia węgielnego zakończy "Niepodległościówka w Sulejówku".

  W uroczystości w Sulejówku wzięli udział również wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

  Zobacz także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół