• facebook
 • rss
 • Otwarta na nieskończoność

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 11.11.2016 11:18

  W obecności prezydenta, polskiego rządu, władz Sejmu i Senatu i czcicieli z całej Polski w Wilanowie otwarto Świątynię Opatrzności Bożej.

  Uroczystości otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęły się od symbolicznego przejścia przez drzwi świątyni, któremu towarzyszył śpiew "Bogurodzicy", a później "Mazurka Dąbrowskiego". Wcześniej prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy grobie ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków.

  - Świątynia jest miejscem dziękczynienia Bogu, zawierzenia Bożej Opatrzności oraz miejscem przymierza między Bogiem i człowiekiem. Konsekwencją tego przymierza jest budowanie przymierza między ludźmi, którego bardzo potrzebuje współczesny świat i Polska - powiedział na początku Mszy św. kard. Kazimierz Nycz, witając przedstawicieli rządu i parlamentu oraz tysiące darczyńców z całej Polski. Podziękował też inicjatorowi powrotu do idei budowy świątyni, swojemu poprzednikowi kard. Józefowi Glempowi. - Dziękujemy też za odzyskanie niepodległości w roku 1918 i modlimy się w intencji naszej Ojczyzny - mówił metropolita warszawski.

  W koncelebrze wzięli udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz licznie zebrani biskupi i kapłani. Homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

  - Spotykamy się dzisiaj na dziękczynnej Mszy św. w znaczącym dla Polaków Dniu Niepodległości. W tym dniu wspominamy czas, w którym Polska - po 123 latach niewoli - doczekała się wolności. Cztery pokolenia na próżno na tę chwilę czekały, piąte doczekało się. Wspominamy dziś modlitwę i pracę organiczną tamtych pokoleń, wierne przekazywanie patriotycznych tradycji przez polskie matki, wreszcie ofiarę krwi ojców, bez której nie byłoby niepodległości - powiedział.

  Przewodniczący KEP przypomniał, że budowę świątyni wsparło ok. 100 tys. darczyńców z kraju i zagranicy. Podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do powstania świątyni: kard. Glempowi - za „odważną i czasami niedocenianą decyzję wypełnienia votum narodu”, a kard. Nyczowi za kontynuację budowy.

  Podczas Mszy św. kard. Nycz odmówił „Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej”. Na koniec zabrał głos Prymas Polski abp Wojciech Polak. - Trzeba nam nie tylko wolności się uczyć i o niej wdzięcznie pamiętać, ale mądrze, twórczo i odważnie w Ojczyźnie naszej przestrzeń odzyskanej wolności zagospodarowywać. Odpowiedzialnie wolności używać, urzeczywistniać ją przez prawdę i dobro, przez wspólną troskę wszystkich Polaków dobro wspólne umiłowanej Ojczyzny - powiedział główny celebrans.

  Uroczystości będą trwały w Świątyni Opatrzności Bożej przez cały dzień. Kolejna Msza zostanie odprawiona o godz. 12, natomiast o 17 w świątyni odbędzie się prapremiera oratorium Michała Lorenca pt. „Przymierze”, które zostało skomponowane z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.

  Czytaj także: Przymierze w światyni

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • JAWA25
   11.11.2016 16:27
   po co "władze państwowe" tam były? Konstytucja zabrania religijnego zaangażowania władz
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół