• facebook
 • rss
 • "Tak" jak Maryja

  Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

  dodane 08.12.2016 18:05

  W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny NMP pięciu kleryków Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia diakonatu.

  Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Zwracając się do nowo wyświęconych diakonów nawiązał do Ewangelii o Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie. Przypomniał, że Maryja mówiąc "tak” zgodziła się na całe swoje późniejsze życie - w Nazarecie, ucieczkę do Egiptu, dyskretne bycie z Jezusem na drodze Jego nauczania.

  - Tak, aż po Krzyż, gdzie wielu z tej drogi odeszło. Jej "tak” dane podczas Zwiastowania było konsekwentne na całe życie - mówił kard. Nycz.

  Zwrócił uwagę, że nowo wyświęceni diakoni, także zostali powołani i wybrani przez Boga. - Pan Bóg czekał na was podczas dorastania w rodzinie, szkoły średniej, lat seminarium, czekał aż dojrzeją wszyscy, aby powiedzieć "tak”. "Tak", które jest przyrzeczeniem aż po Krzyż - powiedział metropolita warszawski, jednocześnie dodając, że w życiu diakona i kapłana Krzyża z pewnością nie zabraknie.

  Święcenia diakonatu przyjęło pięciu kleryków Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego: Grzegorz Więcek, Paweł Zakrzewski, Michał Sylwester Jarmuszewski, Mateusz Farfus, Piotr Ambroziak.

  Nowo wyświęceni diakoni "będą pomagać biskupowi i jego prezbiterium w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego, na polecenie biskupa będą mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół