• facebook
 • rss
 • Choinka nie jest pogańska. To symbol drzewa życia

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 16.12.2016 17:36

  - Choinka jest na wskroś chrześcijańska. Nie chcemy walczyć z jej komercyjnym wykorzystywaniem, ale też nie chcemy się godzić, by odzierać ją z właściwego, teologicznego znaczenia - mówi ks. prof. Józef Naumowicz.

  - Choinka i szopka bożonarodzeniowa to orędzie nadziei i miłości, które pomagają odczuwać klimat i wprowadzają w tajemnicę świąt Bożego Narodzenia - przypomniał abp Salvatore Pennacchio podczas debaty zorganizowanej wokół książki „Historia świątecznej choinki”, która odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Nuncjusz apostolski w Polsce po polsku złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt.- Radosnych świąt Bożego Narodzenia! Wesołych świąt! - powiedział, przyznając, że dopiero uczy się języka polskiego.

  Debata wokół najnowszej książki ks. Józefa Naumowicza odbyła się dzięki Wydawnictwu Literackiemu i Katolickiej Agencji Informacyjnej.

  Zdaniem gospodarza debaty kard. Kazimierza Nycza, nie można umniejszać znaczenia pielęgnowania zwyczajów bożonarodzeniowych, nawet jeżeli wiara w rodzinie już wygasła.

  - Czy można przeżywać święta Bożego Narodzenia, nie przeżywając niczego religijnego, wewnętrznego, jeśli chodzi o sacrum tych świąt i teologiczne znaczenie Wcielenia? Czy można przeżywać głęboko święta Bożego, uczestnicząc w Pasterce, ale rezygnując ze zwyczajów, które narosły w ciągu wieków? Czy można w ogóle nie przeżywać świąt Bożego Narodzenia ani nie kultywować ich zwyczajów? Można, bo wielu ludzi tak przeżywa - mówił metropolita warszawski, podkreślając że nawet "zeświecczone" przeżywanie świąt może być swoistą preewangelizacją i doprowadzić do głębokiej wiary. - Nie umniejszałbym znaczenia pielęgnowania zwyczajów w wielu polskich rodzinach, nawet jeżeli wiara już wygasła. To może być droga do preewangelizacji, droga do pytań: skąd się to wszystko wzięło? Obie drogi - od zwyczajów do tajemnicy i od tajemnicy do zwyczajów - są moim zdaniem uzasadnione i trzeba o nich pamiętać - dodał.

  - Choinka jest na wskroś chrześcijańska. Nie chcemy walczyć z jej komercyjnym wykorzystywaniem, ale też nie chcemy się godzić, by odzierać ją z właściwego, teologicznego znaczenia - mówi ks. prof. Józef Naumowicz, który w swojej książce udowadnia, że prawdziwa geneza choinki ma charakter nie etnograficzny, lecz stricte teologiczny i jest to związane ze zwyczajami chrześcijańskimi, a nie, jak do dziś błędnie się mówi, pogańskimi.

  Ks. Józef Naumowicz sytuuje pojawienie się choinek jako elementu obchodów świąt Bożego Narodzenia na XV wiek. Pierwsze choinki na ziemiach polskich pojawiły się w 1698 r. w Gdańsku. Upowszechniły się jednak dopiero w wieku XIX.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół