Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Relikwie tego miasta

Obrazek Matki Bożej przyklejony własną krwią, imbryczek z Miśny i okucia drzwi przedwojennego ratusza. Muzeum Warszawy pokaże 26 maja 7 tys. eksponatów, z ponad 300 tys. posiadanych. Każda tworzy indywidualną historię tego miasta.

Wraz z ponownym otwarciem siedziby głównej, Muzeum Warszawy rozpoczyna zupełnie nowy etap w swojej 80-letniej historii. Muzeum opiekuje się ponad 300 tysiącami obiektów - największym zbiorem muzealiów związanych z historią stolicy. Jego rolą i misją jest nie tylko opowiadanie o przeszłości miasta, ale także budowanie poczucia łączności z jego symbolami, tradycją i dawnymi pokoleniami.

Nowa wystawa główna "Rzeczy warszawskie" wraz z częściami towarzyszącymi: Danymi warszawskimi i Dziejami kamienic oraz wystawą czasową, zajmuje 5 pięter w 11 zmodernizowanych kamienicach i jest ukoronowaniem 4-letnich, intensywnych prac zespołu 32 kuratorek i kuratorów, a także całego zespołu Muzeum. - W dwudziestu jeden gabinetach znajdą Państwo rzeczy - świadków i uczestników historii miasta. Stają się one pretekstem do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców, przełomowych wydarzeń i długotrwałych procesów. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie – komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy, kierujący pracami zespołu kuratorów nad koncepcją wystawy głównej.

Relikwie tego miasta   Tomasz Gołąb /Foto Gość Rzeczy warszawskie to 7352 przedmiotów w 21 tematycznych gabinetach. Wśród pokazywanych obiektów są dzieła sztuki i rzeczy codzienne, wszystkie są oryginałami. Wystawę będzie można zwiedzać spacerując po gabinetach indywidualnie wybraną trasą, lub wybierając jedną z 4 autorskich ścieżek. Do współpracy przy ścieżkach zwiedzania muzeum zaprosiło znane osoby, których życie i działalność wiąże się z miastem, m.in.: Beatę Tyszkiewicz, Jurka Owsiaka, Jana Komasę, prof. Marię Poprzęcką. W maju udostępniona zostanie ścieżka główna autorstwa Bartosza Panka - radiowca, dziennikarza i publicysty Dwójki, laureata m.in. nagrody Prix Italia 2014. Ścieżka oprowadza po wszystkich gabinetach i kluczowych obiektach, które w opinii kuratorów zasługują na szczególną uwagę przez wzgląd na historię powstania, bezpośredni związek z dziejami miasta, unikalność, bądź też osobę twórcy, lub właściciela. Stanowi również udogodnienie dla osób z upośledzeniem wzroku lub słuchu. Premierę ścieżek autorskich zaplanowano na październik.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy