• facebook
 • rss
 • Jacek Sasin: Referendum jest absurdalne

  jjw /PAP

  dodane 06.02.2017 15:14

  Poseł poinformował, że projekt o ustroju miasta stołecznego Warszawy w najbliższym czasie nie będzie procedowany w parlamencie.

  - Referendum gminne ws. zmiany granic Warszawy, które zarządziła w poniedziałek stołeczna rada miasta, jest absurdalne, to przekroczenie wszelkich granic zdrowego rozsądku - ocenił na konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Jacek Sasin.

  - Przegłosowano wniosek o referendum w Warszawie w sprawie czegoś, co nie zaistniało. To rzeczywiście jest już przekroczenie wszelkich granic zdrowego rozsądku, bo tak to trzeba nazwać. Otóż Rada Warszawy chce pytać warszawiaków o to, czy przyłączać gminy do Warszawy. No, chyba że Platforma Obywatelska chce otrzymać odpowiedź na to pytanie, bo chce przyłączać te gminy - ironizował Sasin.

  Jak podkreślił, w projekcie PiS "takiego pomysłu nie ma i nigdy nie było". - Ten projekt zakładał zachowanie samodzielności wszystkich gmin tworzących warszawską metropolię - zaznaczył polityk PiS.

  - Referendum przegłosowane przez Platformę jest absurdalne. Pytanie jest zupełnie nieprzystające do rzeczywistości, do jakichkolwiek zamiarów, które były w tej sprawie prezentowane. To jest referendum, które można porównać z referendum Bronisława Komorowskiego, który w trakcie kampanii wyborczej próbował ratować się ogłaszając referendum - ocenił Sasin.

  Wcześniej Jacek Sasin poinformował, że projekt klubu PiS o ustroju miasta stołecznego Warszawy w najbliższym czasie nie będzie procedowany w parlamencie. Za to odbędą się szerokie konsultacje z samorządami i mieszkańcami. "Chciałbym, aby pierwsze czytanie odbyło się nad projektem, który będzie znacząco poprawiony w stosunku do tego projektu. Chcemy, aby wyszedł projekt idealny" - podkreślił. Sasin poinformował też, że w środę z inicjatywy wojewody mazowieckiego odbędzie się spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim z prezydentami, burmistrzami, wójtami i przewodniczącymi rad gmin, miast i miejscowości, które miały wejść zgodnie z projektem w skład metropolii warszawskiej. "Będę w tym spotkaniu uczestniczył i starał się wyjaśnić wszystkie problemy, ale również posłuchać co mają do powiedzenia" - powiedział poseł PiS.

  Zadeklarował jednocześnie, że PiS jest otwarty na wszelkiego rodzaju sugestie dotyczące proponowanych zmian. "Jesteśmy otwarci na to, by tę ustawę również zmieniać" - zaznaczył.

  Polityk PiS zwrócił uwagę, że do projektu ustawy metropolitarnej wiele uwag mają sami mieszkańcy. "Niektóre z tych przepisów będziemy musieli przemyśleć, np. dotyczących wyboru Rady m.st. Warszawy" - wskazał poseł.

  Dodał, że inną kwestią wymagającą analizy jest sprawa samodzielności gmin. "Powstały obawy, że ta ustawowa i konstytucyjna samodzielność gmin będzie naruszona tą ustawą" - podkreślił. Jak zaznaczył, nie taka była intencja autorów projektu.

  Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

   

   

   


   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • hanys61
   06.02.2017 18:26
   Może wreszcie stolica uzyska dostęp do morza.
  • MarianNowak
   07.02.2017 11:08
   Na spotkaniu ze społecznością lokalną w Ożarowie Mazowieckim, metropolita Sasin został wygwizdany przez salę pełną zbulwersowanych mieszkańców. O spotkaniu burmistrzów i wójtów, którzy na zaproszenie prezydent Warszawy zjechali do PKiN protestować w obronie niezależności swoich miast i gmin, poseł Sasin wyraził się, że to „propagandowy bełkot”. „Kto tych państwa upoważnił do tego, żeby takie poglądy na temat tej ustawy przedstawiać?” – mówił. W ten sposób podważał mandat, jaki dali samorządowcom wyborcy.
  • JAWA25
   07.02.2017 11:21
   "projekt o ustroju miasta stołecznego Warszawy w najbliższym czasie nie będzie procedowany" czy już mniej po polsku nie można było? sprawdzam w wyszukiwarce "procedować" i wyświetla «postępować zgodnie z określoną procedurą». Próbuję powyższe zdanie przetłumaczyć na polski "projekt (...) nie będzie postępowany zgodnie z procedurą" ale chyba nie o to chodziło. Ciężko powiedzieć "projekt nie będzie omawiany, dyskutowany" albo prościej w stronie czynnej "posłowie nie będą pracować nad projektem" ?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół