• facebook
 • rss
 • Gronkiewicz-Waltz o "Klątwie": nie będę cenzorem

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 03.03.2017 13:44

  Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że nie zamierza wyciągać konsekwencji wobec dyrekcji Teatru Powszechnego, który wystawił 18 lutego "Klątwę" Olivera Frljicia.

  - Nie byłam na "Klątwie" i nie zamierzam iść. Forma spektaklu została zwulgaryzowana - oceniła prezydent Warszawy, zastrzegając że spektakl zna jedynie z licznych recenzji. - Bardzo nad tym ubolewam, że została w ten sposób przekazana - dodała.

  Hanna Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że nie zamierza wyciągać konsekwencji wobec dyrekcji Teatru Powszechnego, który wystawił 18 lutego "Klątwę" Olivera Frljicia, ani urzędników ratusza odpowiedzialnych za kulturę.

  - Nie jestem upoważniona na podstawie żadnych przepisów do cenzurowania. To instytucja kultury, która zgodnie z prawem niezależna. Za wszystkie skutki odpowiada zawsze dyrektor teatru. Mamy 18 miejskich teatrów. Nie wyobrażam sobie, żeby je cenzurować. Cenzura skończyła się w 1989 r. Mamy pełną swobodę wypowiedzi. Tej formy nie akceptuję, co nie znaczy że zamierzamy zlikwidować w związku z tym teatr. A to, czy zostało przekroczone prawo oceni sąd, mam nadzieję wciąż, choć coraz mniej, niezawisły - powiedziała.

  Według prezydent miasta, spektakl powstał po to, by jeszcze bardziej antagonizować Polaków.

  - Ci którzy chcą zobaczyć tę sztukę, to oczywiście robią to na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność - stwierdziła.

  Spektakl "Klątwa", który miał swoją premierę w sobotę 18 lutego w Teatrze Powszechnym, wywołał wiele kontrowersji. Przeciwko przestawieniu protestowali przedstawiciele środowisk narodowych oraz katolickich. Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa", a Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie w tej sprawie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół