• facebook
 • rss
 • Zmarł ks. Henryk Kietliński, były przełożony pallotynów w Polsce

  jjw. KAI

  dodane 05.03.2017 20:18

  Przez 17 lat, w rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego, prowadził modlitwę pod pomnikiem „Gloria Victis” na Powązkach.

  W wieku 84 lat zmarł 4 marca w Warszawie ks. Henryk Kietliński SAC., były prowincjał pallotynów w Polsce.

  Urodził się 6 listopada 1932 r. we wsi Leszczydół-Nowiny w Puszczy Białej. W czasie okupacji hitlerowskiej służył w Szarych Szeregach (ps. Dąbek).

  O swoim powołaniu mówił: "Moja droga do szkoły prowadziła obok kościoła i gdy moi koledzy bezpośrednio zmierzali do szkoły, to ja się zatrzymywałem jednak w naszym kościele w Wyszkowie, Świętego Idziego, klękałem przed ołtarzem na modlitwę i zasadniczo tam był głos skierowany do mnie, tak to odczytuję, ten głos Chrystusa: „Ty jesteś potrzebny nam do głoszenia Ewangelii. Ty musisz być w naszych szeregach”. To jest odczytanie głosu, który jest głosem mocnym, jasnym i potem głosem, który ustawia nas w życiu, że przezwyciężamy wszelkie trudności, przeszkody, wszystko inne staje się mniej ważne" (archiwum mówione Muzeum Powstania Warszawskiego).

  W 1949 r. wstąpił Wyższego Seminarium Duchownego księży pallotynów w Ołtarzewie k. Warszawy. Pierwsze śluby zakonne złożył w 1951 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r.

  Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (tu pierwszy raz spotkał ks. Karola Wojtyłę, z którym znajomość trwała 47 lat), w Rzymie oraz na UKSW w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych (1998 r.).

  Był m.in. wykładowcą seminarium w Ołtarzewie, promotorem misji, konsultorem generalnym w Rzymie (1971-77) i prowincjałem polskiej prowincji pallotynów (latach 1978-1984), założycielem Instytutu Teologii Apostolstwa przy ATK (obecnie UKSW), postulatorem spraw kanonizacyjnych błogosławionych ks. Józefa Stanka SAC i ks. Józefa Jankowskiego SAC oraz beatyfikacyjnych sześciu innych męczenników za wiarę, duszpasterzem środowisk kombatanckich w Warszawie. W 2012 r. został awansowany na stopień majora.

  Był autorem książek: „Moje dialogi z Janem Pawłem II”, „Blok - Notes Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza” oraz biografii pallotyńskich błogosławionych i sług Bożych.

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 marca o godz. 11 w pallotyńskim kościele seminaryjnym  Królowej Apostołów w Ołtarzewie. Będzie im przewodniczył współbrat Zmarłego, abp Henryk Hoser SAC.
  Doczesne szczątki ks. Henryka zostaną pochowane w kwaterze pallotyńskiej na cmentarzu ołtarzewskim.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół