• facebook
 • rss
 • Bożogrobcy z nowym zwierzchnikiem

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 09.03.2017 11:30

  Kardynał Kazimierz Nycz poinformował o zmianach w polskim zwierzchnictwie Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie.

  8 marca kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Wielki Przeor Zwiechrznictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce wręczył dotychczasowemu zwierzchnikowi zakonu Karolowi Szlenkierowi dekret Wielkiego Mistrza OESSH kard. Edwina Fredericka O'Briena z 1 stycznia br. Zgodnie z nim nowym zwierzchnikiem Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie został w Polsce prof. dr hab. Piotr Małoszewski.

  Piotr Małoszewski jest naukowcem, geologiem, profesorem nauk o Ziemi, działaczem polonijnym i katolickim. Zawodowo od 1973 przez dwadzieścia lat związany z krakowskim Instytutem Fizyki Jądrowej. Był stypendystą Fundacji im. Alexandra von Humboldta. Od połowy lat 80. pracuje naukowo poza granicami Polski. W 2004 r. został wicedyrektorem Instytutu Ekologii Wód Podziemnych w centrum badawczym w Monachium. Jest również aktywnym działaczem polonijnym i katolickim. Od 1993 do 1999 r. był dyrektorem Szkoły Przedmiotów Ojczystych działającej przy Polskiej Misji Katolickiej w Monachium. Współtworzył Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, przewodniczył Radzie Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech, wszedł także w skład Rady Katolików Świeckich Regionu Monachium. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy około 30 tys. członków. W Polsce jest to prawie 300 osób. Do stowarzyszenia mogą wstępować osoby świeckie i duchowne. Pierwotnym celem zakonu była opieka nad Świętym Grobem w Jerozolimie oraz troska o chorych pielgrzymów. Po opuszczeniu Ziemi Świętej jego członkowie szerzyli kult Grobu Pańskiego i nabożeństwa pasyjne. Oddawali się prowadzeniu szkół i działalności charytatywnej, m.in. prowadzili szpitale w Gnieźnie, Krakowie i Bytomiu. Od bożogrobców pochodzi m.in. zwyczaj urządzania grobu Pańskiego w Wielki Piątek. Obecnie głównym celem zgromadzenia jest niesienie pomocy Ziemi Świętej.

   O zakonie bożogrobców, który niedawno świętował 20-lecie powrotu do Polski, czytaj także:

  20lecie-polskich-bozogrobcow

  Kard-Nycz-Ewangelii-nie-mozna-retuszowac

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół