• facebook
 • rss
 • UKSW będzie kształciło medyków

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 15.03.2017 19:06

  W tworzeniu nowego wydziału pomoże Wojskowy Instytut Medyczny. Jutro podpisanie listu intencyjnego o współpracy.

  Dwie warszawskie placówki naukowo-badawcze: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz WIM utworzą Wydział Medyczny - nowy ośrodek, który ma kształcić lekarzy. Jak informuje WIM, nowy wydział będzie edukować cywili, którzy zostaną przygotowani m.in. do profesjonalnego reagowania na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa, związane z terroryzmem czy konfliktami o charakterze hybrydowym.

  Za przygotowanie zawodowe odpowiadać będą specjaliści z WIM, wiodącego polskiego szpitala wojskowego. Natomiast wykładowcy reprezentujący UKSW zadbają o wykształcenie w studentach właściwej postawy etycznej, niezbędnej do pracy z osobami potrzebującymi pomocy medycznej.

  - Przedstawiciele WIM zaangażowani w projekt otrzymają dostęp do naszych nowoczesnych laboratoriów chemicznych i biologicznych, co jest ważne dla prowadzenia badań podstawowych. Uniwersytet skorzysta zaś z wieloletniego doświadczenia WIM w zakresie praktycznego wykorzystania i wdrażania wyników badań naukowych. Przy konstruowaniu programu dydaktycznego będziemy dążyć do zwiększenia liczby godzin z zakresu nauk humanistycznych w procesie kształcenia - wyjaśnia ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

  Dyrektor WIM gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, podkreśla, że kształcąc kadry medyczne będzie można wykorzystać doświadczenia, jakie personel WIM wyniósł ze służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych oraz z niesienia pomocy rannym żołnierzom oraz rodakom będącym ofiarami zamachów terrorystycznych

  - Wielu z nich leczyliśmy w szpitalu na Szaserów. Oferta, którą stworzymy wspólnie z UKSW, nie będzie powieleniem zadań Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu w Łodzi, kształcącego lekarzy wojskowych. Chcemy jednak, aby nasi absolwenci potrafili profesjonalnie odpowiedzieć na zagrożenia współczesności - dodaje dyrektor .

  Jutro o godz. 10 w Campusie UKSW przy ul. Dewajtis 5, przedstawiciele obu placówek podpiszą list intencyjny.

  Otwarcie Wydziału Medycznego przy UKSW planowane jest w ciągu dwóch lat.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół