Telewizja internetowa, dzieła ewangelizacyjne i lawinowo rosnąca liczba członków Kół Żywego Różańca. To tylko niektóre osiągnięcia 25-letniej działalności diecezji warszawsko-praskiej. Jubileuszowej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Witając zebranych, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser przypomniał, że decyzją św. Jana Pawła II powstały w Polsce 13 nowe diecezji, które dzisiaj obchodzą jubileusz 25-lecia.
- Nich ten dzień będzie dla nas źródłem wielkiej radości i nadziei, że to, co zostało rozpoczęte, będzie kontynuowane w jeszcze lepszy sposób i dający jeszcze więcej dowodów na to, że jesteśmy w służbie Boga i bliźniego - powiedział ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
W Mszy św. uczestniczyli kolejni ordynariusze diecezji - bp senior Kazimierz Romaniuk i abp Sławoj Leszek Głodź, ordynariusze sąsiednich diecezji, zwierzchnik Kościoła prawosławnego, metropolita Sawa, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i mieszkańcy stolicy. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
W homilii abp Hoser wymieniał wydarzenia kluczowe dla 25 lat działania diecezji. Jednym z historycznych wydarzeń było zwołanie i przeprowadzenie I Synodu Diecezji Warszawsko-Praskiej, którego owocem są Statuty Diecezjalne jako swego rodzaju konstytucja nowej diecezji organizująca jej działania i będąca punktem odniesienia podejmowanych decyzji, inicjatyw i postaw.
Kaznodzieja nawiązał również do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w praskiej katedrze i na cmentarzu Bitwy Warszawskiej w Radzyminie, w czasie której papież zostawił młodej diecezji swoisty testament. - Na nową diecezję warszawsko-praską Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i całek Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy - mówił przywołując słowa Ojca Świętego.
Wśród dzieł, które powstały na terenie diecezji wymienił m.in. oddane w 2000 r. do użytku Wyższe Seminarium Duchowne na Tarchominie, Caritas diecezjalną, Poradnię Adopcyjną i Dom Samotnej Matki, Radio Praga - obecnie Radio Warszawa.
Wspomniał również o dynamicznej rozbudowie parafii. W ciągu tego czasu ich liczba wzrosła z 123 do 184, zaś liczba dekanatów z 14 do 21. Wybudowano ponadto 51 kościołów.
Przywołał również postać drugiego ordynariusza Abp Leszka Sławoja Głódźa podkreślając jego wkład w tworzenie diecezji, w tym jego udział w doprowadzeniu do beatyfikacji ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Sióstr Loretanek i proboszcza obecnej parafii katedralnej.
Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał także dokonania ostatnich 9 lat. - W promieniach Opatrzności Bożej udało się zrealizować dzieła służące ewangelizacji m.in. nabyć i przystosować do celów pielgrzymkowych dom państwa Lipszyców w Ostrówku, gdzie s. Faustyna spędziła ostatni rok świeckiego życia - powiedział arcybiskup. Dodał, że obecnie Dom św. Faustyny przyciąga szczególną, duchową atmosferą, jest miejscem rozpoznawania życiowego powołania.
Wśród licznych dokonań kaznodzieja wymienił także gruntowny remont konkatedry Matki Bożej na Kamionku, ustanowienie bazyliką mniejszą zabytkowej świątyni w Kobyłce, budowę Akademika Praskiego i Seminarium Propedeutycznego w Urlach dla kleryków I roku obydwu warszawskich diecezji.
Ważnymi modlitewnymi wydarzeniami w diecezji warszawsko-praskiej było Jerycho Różańcowe, peregrynacja figury Matki Bożej Loretańskiej oraz dwukrotne rekolekcje stadionowe dla ok. 100 tys. wiernych z całej Polski. Lawino rośnie liczba Kół Żywego Różańca, liczba ich członków dochodzi do 1,9 tys. W diecezji działa także internetowa telewizja Salve TV.
Abp Henryk Hoser zwrócił również uwagę na znaczenie Diecezjalnego Duszpasterstwo Rodzin, które wprowadza nowy, oryginalny program, przez dwadzieścia la wypróbowany na misjach. - Jego hasłem jest: ewangelizacja intymności małżeńskiej, zaś program realizuje postulaty trzech kolejnych synodów poświęconych rodzinie, przez którą idzie przyszłość Kościoła i świata, jak mówił Jan Paweł II - powiedział kaznodzieja. .
Diecezja wzbogaciła się o nowego biskupa pomocniczego Marka Solarczyka.
- Osiągnięcia 25-lecia są wynikiem działania wszystkich diecezjan, duszpasterzy, osób konsekrowanych, wolontariuszy, członków ruchów i wspólnot apostolskich, rodzin katolickich, dzieci, młodzieży i dorosłych. Ogromny wkład mają ludzie chorzy i cierpiący, ich modlitwa i ofiara dociera do niebios i wyprasza łaski uczynkowe i uświęcające dla wszystkich. Szczególne zasługi mają siostry karmelitanki z Osin Nowych - jedynego w diecezji klasztoru kontemplacyjnego – podkreślił arcybiskup.
Diecezja jubilatka stanowi część kościelnej prowincji warszawskiej, którą tworzą archidiecezja i dwie sufraganie w tym diecezja płocka.
Kaznodzieja, nawiązując do uroczystość Zwiastowania Pańskiego, zwrócił uwagę, że jest to uroczystość początku i przyszłości, "spełnienia mesjańskich obietnic i zapowiedzi ich trwania na wieki”. - Przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze jesteśmy uświęceni. Kościół żyje perspektywą eschatologiczną, czyli poza horyzontem dzisiejszego czasu i przestrzeni. Niech więc następne 25-lat będą zobowiązaniem i odpowiedzią na dzisiejsze wyznanie Jezusa Zbawiciela: "Oto idę, aby spełniać wolę Twoją Boże”. On nam towarzyszy, On nam posyła Ducha św., byśmy zmartwychwstawali i aby Słowo stawało się Ciałem - zakończył.
Podczas Mszy św. wierni wraz z arcybiskupem odmówili akt zawierzenia diecezji warszawsko-praskiej Bożemu Miłosierdziu. Liturgię poprzedziło spotkanie w auli kurialnej, podczas którego wręczono okolicznościowe medale i odznaczenia.