• facebook
 • rss
 • Weź Maryjo nasze sprawy w swoje ręce

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 14.05.2017 00:02

  W Warszawskiej Fatimie obchodzono stulecie objawień z 1917 r. - Maryja jest jakby monstrancją, która objawia swojego Syna ludziom i prowadzi ich do Niego - mówił kard. Kazimierz Nycz.

  - Przychodzimy do naszej diecezjalnej Fatimy, by dziękować Bogu za wszystko, co stało się w Kościele w ciągu tych stu lat, ale także w ciągu kilkudziesięciu lat w tym miejscu, w Ursusie - mówił kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył uroczystościom w 100. rocznicę objawień fatimskich w diecezjalnym sanktuarium na osiedlu Niedźwiadek.

  Świątynia powstała jako wotum za uratowanie życia Jana Pawła II w zamachu z 13 maja 1983 r.

  W wypełnionej po brzegi świątyni metropolita warszawski poświęcił figurki dzieci fatimskich, które umieszczono w kapliczce Matki Bożej Fatimskiej przed sanktuarium.

  Kardynał poprowadził ulicami osiedla procesję różańcową z figurą Matki Bożej Fatimskiej oraz relikwiami dzieci fatimskich. W procesji uczestniczyły także dzieci, przebrane za Łucję, Franciszka i Hiacyntę.

  W homilii kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że Maryja objawiła się małym dzieciom, bo dorośli w tym czasie zawiedli. 

  - Dziecko rozumie więcej w sprawach zbawienia, niż nam się wydaje. Objawienie miało miejsce w trzecim roku jednej z najokrutniejszych wojen. Także dziś wielcy tego świata zawodzą: są okrutne wojny, prześladowania za wiarę i poglądy, jest wiele bólu, cierpienia i niesprawiedliwości. Egoizm zwycięża z miłością. Wtedy Bóg przychodzi z tym prostym orędziem danym przez dzieci i uczy nas, że człowiek wszelką zmianę musi rozpoczynać od siebie. Taka jest natura objawień fatimskich: chodzi o to, byśmy w sobie likwidowali deficyt miłości, żebyśmy nie byli podzieleni przez to, że odeszliśmy od przykazań, przebaczenia i miłosierdzia, a staliśmy się ludźmi, którzy widzą tylko swoje małe sprawy - mówił kardynał.

  - Przychodzimy do Ciebie, Maryjo, abyś Ty, tak jak powiedziałaś to małym dzieciom, wzięła nasze sprawy w swoje ręce i pokazywała nam, w jaki sposób otwierać się na miłość, brać do ręki różaniec, w jaki sposób siebie i świat oddawać Twojemu Niepokalanemu Sercu - powiedział kard. Kazimierz Nycz, dodając, że Maryja jest jakby monstrancją, która objawia swojego Syna ludziom i prowadzi ich do Niego. - W tym znaczeniu każdy z nas, chrześcijan jest świątynią. Każdy jest miejscem, w którym mieszka Bóg.

  100. rocznicę objawień fatimskich uczciła w specjalny sposób także młodzież. 13 maja w kierunku sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z czterech miejsc archidiecezji warszawskiej wyruszyły grupy młodych pielgrzymów uczestniczących w pielgrzymce rowerowej "Fatima w Warszawie".

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół