• facebook
 • rss
 • Czy na staropolskim misterium można uśmiać się do łez?

  dodane 30.05.2017 16:15

  4 czerwca na scenie Teatru Oratorium po raz kolejny zagości spektakl "Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim”. Dla Czytelników "Gościa” mamy dwa podwójne zaproszenia na spektakl.

  "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim to najstarsze zachowane polskie misterium rezurekcyjne. Teatr Oratorium przygotował własną inscenizację widowiska pióra ówczesnego prowincjała oo. Paulinów - Mikołaja z Wilkowiecka.

  Mateusz Olszewski, debiutujący reżyser stawia kluczowe pytanie o obecność Zmartwychwstania dzisiaj w naszej kulturze, życiu, rodzinie. Pytanie nie jest bezpodstawne, bo wszechobecny konsumpcjonizm oferuje Święta Wielkanocne bez Zmartwychwstałego lub chociaż symbolicznego Baranka, zastępując go słodkimi kurczakami i króliczkami.

  Pomostem do wejścia w przestrzeń misterium, jest wylot na pielgrzymkę-wycieczkę do Ziemi Świętej – tam gdzie dokonało się najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości. To tam właśnie bohaterowie spektaklu chcą odtworzyć misterium rezurekcyjne. Droga, którą pokonuje każda postać, jest równoległa do historii zbawczych wydarzeń. - Chcę, aby zaczynając od sytuacji wykreowanej teatralnie, dojść finalnie do wspólnej refleksji i spotkania ze Zmartwychwstałym. Chodzi więc nie tyle o misterium współczesne, ale raczej misterium ku współczesności - mówi.

  Spektakl nie tylko stawia ważne pytania, ale okraszony jest sporą dawką humoru. Zaskakuje także interakcja z publicznością, która staje się nie tyle widzami co świadkami Wielkanocnych wydarzeń. Na scenie występują profesjonalni aktorzy, na co dzień pracujący w warszawskich teatrach.

  Dla Czytelników "Gościa" mamy dwa podwójne zaproszenia na spektakl na 4 czerwca na g. 19 do Teatru Oratorium. Otrzymają je Czytelnicy, którzy na adres warszawa@gosc.pl prześlą maila ze swoimi danymi (imię i nazwisko) oraz tytułem sztuki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół