• facebook
 • rss
 • Kard. Sarah już w Niepokalanowie

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 20.07.2017 21:41

  Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosi bazyliką sanktuarium w Rychwałdzie, spotka się z czytelnikami w Krakowie i zaprasza na rozmowę do Niepokalanowa.

  Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który 20 lipca wylądował na Okęciu, przyjechał do klasztoru ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Kardynał Robert Sarah do Polski przybył na zaproszenie krakowskiej prowincji franciszkanów. W naszym kraju spędzi zaledwie 6 dni.

  O 72-letnim dziś kard. Robercie Sarahu, Benedykt XVI mówił, że jest "nauczycielem duchowości". Rozmodlonym, szukającym Boga w ciszy, wiernym Kościołowi. Znany jest również z odważnie głoszonych poglądów na temat powrotu do tradycji w liturgii Kościoła, obrony rodziny i życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

  Jest autorem i współautorem kilku książek wydanych w Polsce przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek: „Moc milczenia”, „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze” (Nagroda Feniks 2017, książka przetłumaczona na 12 języków), „Bez Boga jesteśmy drzewem bez korzeni”. Gdy wiosną ubiegłego roku w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie, promował wywiad-rzekę, przestrzegał:  "Najgłębszym powodem zła dręczącego dziś społeczeństwa, jest odrzucenie przede wszystkim norm, prawości, obyczajów, prawa natury. A prawo to ma za autora samego Boga, najwyższego prawodawcę". Stwierdził wówczas, że fałszywe i wypaczone prawa krzewią organizacje międzynarodowe, wymuszając na biedniejszych krajach legalizację aborcji, eutanazji, manipulacje genetyczne oraz ideologię gender. -"Zastanawiam się, czy gdzieś poza kulturą zachodnią istnieje bluźnierstwo wymierzone w sacrum?" - pytał retorycznie hierarcha, dodając iż Kościół powinien wracać do nauczania papieży Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI na temat małżeństwa i rodziny.

  Teraz kard. będzie promował najnowszą książkę: "Moc milczenia". 22 lipca o godz. 15 w Krakowie, w auli bł. Jakuba Strzemię przy klasztorze Franciszkanów (ul. Franciszkańska 4) weźmie udział w spotkaniu autorskim. "Hałaśliwe społeczeństwo jest smutną dekoracją z kartonu, światem bez konsystencji, niedojrzałą ucieczką. Hałaśliwy Kościół staje się próżny, niewierny i niebezpieczny" – mówi w najnowszej publikacji kard. Sarah.

    Watykański gość przez figurą Matki Bożej w Niepokalanowie.
  Br. Jan Hruszowiec OFMConv
  23 lipca watykański hierarcha uroczyście ogłosi bazyliką mniejszą franciszkańskie sanktuarium Matki Bożej – Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie. Będzie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej o godz. 11.

  Zgodnie ze swoim życzeniem, ostatni dzień pobytu w Polsce kardynał spędzi w Niepokalanowie. O godz.18 w niepokalanowskiej bazylice odprawi Mszę św. (w j. łacińskim). Po Eucharystii – z racji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców – pobłogosławi samochody na placu przed bazyliką. Następnie w sali św. Bonawentury (sala kinowa za bazyliką) odbędzie się otwarte spotkanie, podczas którego będzie można zadawać kardynałowi pytania. 

  Kardynał Sarah pochodzi z Gwinei. W 1979 r. został biskupem diecezji Konakry. W latach 1985–2001 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Biskupów Gwinei. W 2001 r. objął urząd sekretarza Kongregacji ds. ewangelizacji narodów, a w 2010 r. został przewodniczącym Papieskiej Rady Cor Unum, która koordynuje działalność charytatywną Kościoła. Wtedy też został  mianowany kardynałem. Brał udział w konklawe w 2013 r., które wybrało papieża Franciszka. 24 listopada 2014 r. papież mianował go prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

  O ubiegłorocznej wizycie kard. Saraha w Warszawie czytaj tutaj: Dla-wielu-ludzi-Bog-umarl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół