• facebook
 • rss
 • Zaproszenie na Jasną Górę

  dodane 04.08.2017 13:51

  "Jubileusz trzechsetlecia koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej” - to tytuł wystawy otwartej na Zamku Królewskim.

  Ekspozycja została przygotowana z okazji obchodzonego w tym roku Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a jej organizatorami są Zakon Ojców Paulinów i Zamek Królewski.

  Wystawa umieszczona w Galerii Owalnej Zamku Królewskiego pokazuje dzieje kultu Matki Boskiej jako królowej, starania o koronację jasnogórskiego wizerunku i osoby w nią zaangażowane, przebieg i następstwa uroczystości, wreszcie fundacje artystyczne dokonane przy tej okazji. Główna wystawa jubileuszowa prezentująca oryginalne zabytki i dokumenty związane z koronacją jasnogórskiego obrazu została zorganizowana na Jasnej Górze.

  Ekspozycja w Warszawie ma nieco inny charakter. - Wybraliśmy dwa zabytki, które w pewien symboliczny sposób reprezentują to wydarzenie - wyjaśnia Jerzy Żmudziński, historyk sztuki, kurator wystawy.

  Zwiedzający zobaczą m.in. wykonany w Wiedniu w 1703 r. relikwiarz Krzyża Świętego. Pochodzi z daru polskiej królowej Marii Józefy, żony Augusta III i przekazany został na Jasną Górę w 1744 r. Ofiarodawcą relikwii był papież Klemens XI, za którego zgodą dokonano koronacji Jasnogórskiego wizerunku 8 września 1717 r. Relikwiarz został z okazji jubileuszu poddany gruntownej konserwacji.

  - Naprzeciw niego jest pokazywany - jakby symbolicznie - jeden z trzech obrazów autorstwa Józefa Chełmońskiego, będący jego autorską, artystyczną wizją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – wyjaśnia kurator.

  Ekspozycję można będzie zobaczyć do 12 września. Dla ojców paulinów wystawa na Zamku Królewskim ma symboliczne znaczenie. - Mamy Królową i tą Królową jest Maryja Jasnogórska, którą czcimy nie tylko w Częstochowie, ale także w Warszawie, w całej Polsce i poza jej granicami - wyjaśnia o. Marian Tabulski, definitor generalny zakonu paulinów.

  I dodaje, że wystawa jest zaproszeniem na pielgrzymkę na Jasną Górę. - Wielu pielgrzymów właśnie tu, na Zamku Królewskim może nabrać motywacji, by odwiedzić Jasną Górę i zobaczyć główną ekspozycję prezentującą regalia Królowej Polski - zachęca paulin.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół