• facebook
 • rss
 • Praga pomoże w odbudowie spalonej katedry

  jjw, KAI

  dodane 10.08.2017 18:58

  Zabytkowy kościół w Gorzowie Wielkopolskim został zniszczony przez ogień 1 lipca.

  Podobnie jak w innych diecezjach w Polsce, także w diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser SAC zarządził zbiórkę na rzecz odbudowy i odrestaurowania katedry diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - świątyni Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim, która został zniszczona przez pożar 1 lipca br.

  Biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński powołał komitet ds. odbudowy katedry, w skład którego weszli specjaliści z zakresu konserwacji, budownictwa i architektury. Nadal jednak potrzebne są środki do rozpoczęcie prac. W pierwszej kolejności trzeba zająć się konstrukcją wieży, która najbardziej ucierpiała w pożarze.

  W parafiach diecezji warszawsko-praskiej kwesta do puszek odbędzie się w niedzielę 20 sierpnia.

  Pożar na wieży katedralnej wybuchł 1 lipca około 18.30, w dniu obchodów 760. lecia miasta. Początkowo, ukazujące się zadymienie, mieszkańcy łączyli z atrakcjami, które miały się odbywać w Gorzowie Wielkopolskim. Jednak szybka reakcja niedaleko znajdujących się od świątyni strażaków pozwoliła, na nierozprzestrzenienie się pożaru.

  Zniszczeniu uległy dwie kondygnacje wieży. Kopuła została zniszczona i jest już usunięta. 2 lipca gorzowianie uczestniczyli w samo południe we Mszy św. na błoniach nad Wartą, w miejscu w którym odbywać się miały jubileuszowe koncerty. Tłumy gorzowian dziękowało Bogu za uratowaną katedrę - symbol miasta i matkę diecezjalnych kościołów.

  Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wybudowana została w XIII wieku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół