• facebook
 • rss
 • Nie bójmy się bliskości Maryi

  Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

  dodane 23.08.2017 09:38

  W powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II biskup warszawsko-praski nałożył Matce Bożej Fatimskiej koronę poświęconą przez papieża Franciszka. Następnie zawierzył Jej całą diecezję.

  W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu i liczni wierni z całej diecezji warszawsko-praskiej. Przy ołtarzu stanęli kapłani diecezji łomżyńskiej, włocławskiej, łowickiej, radomskiej i archidiecezji warszawskiej. Wśród nich był także gość z Sierra Leone, bp Natale Paganelli.

  - Kardynał Gerhard Ludwig Müller powiedział niedawno, że puste kościoły na Zachodzie są konsekwencją także niektórych postaw teologicznych, pełnych pogardy dla pobożności ludowej. A Fatima to przecież pobożność ludowa. To żywa wiara w to, że Pan Bóg może działać w naszych sercach i zmieniać je. A my możemy zmieniać świat na lepsze - mówił przed uroczystością kustosz powstającego w Radzyminie sanktuarium, ks. Krzysztof Ziółkowski.

    Sanktuarium św. Jana Pawła II rośnie przy trasie do Wyszkowa. We wrześniu w tym miejscu z obwodnicą Radzymina będzie łączyć się długo wyczekiwaną obwodnicą Marek. Wszyscy z daleka zobaczą planowaną 42-metrową wieżę sanktuarium, budowanego w jako wotum za życie Jana Pawła II.

  - Chciałbym, żeby świątynia była gotowa w 2020 roku, na 100-lecie urodzin świętego i Bitwy Warszawskiej, która toczyła się w tym miejscu - mówi proboszcz. - Po peregrynacji relikwii świętego papieża zapisaliśmy kilka tomów relacji o uzdrowieniach relacji rodzinnych i sąsiedzkich, o powrotach do sakramentów po wielu latach życia z daleka od Pana Boga i wielu innych łaskach - dodaje ks. Krzysztof Ziółkowski.

    Wewnątrz powstającej świątyni widać las drewnianych rusztowań, które kryją ponad 700 metrów powierzchni świątyni, z obszernymi balkonami i chórem. Rozpoczęły się już prace nad instalacją więźby dachowej. Z tej wysokości dobrze widać oddalone o 35 km centrum Warszawy oraz wieżę radzymińskiej kolegiaty i miejsce Cudu nad Wisłą.

  W domu parafialnym, obok kaplicy mieści się izba pamięci bitwy 1920 r., a obok - mini muzeum z pamiątkami po Janie Pawle II, w tym papieskimi butami, jego podobiznami i podarkami, które otrzymywał podczas pielgrzymek po całym świecie. Wszystkie dary przekazane zostały przez watykańską Fundację Jana Pawła II i Dom Polski przy Via Cassia w Rzymie. Najcenniejsze są jednak papieska stuła i piuska, których święty używał podczas wizyty na Pradze i w Radzyminie w 1999 r. oraz oczywiście jego relikwie, które można adorować w kaplicy.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół