• facebook
 • rss
 • Nie chcemy być alkonarodem

  Jakub Jałowiczor Jakub Jałowiczor

  dodane 07.09.2017 19:42

  - Pijemy tyle, co w czasach szczytowej komuny - mówił Krzysztof Brzózka, dyrektor Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zapowiadając Narodowy Kongres Trzeźwości.

  - Nie chcemy być alkonarodem czy narkonarodem - powiedział bp Tadeusz Bronakowski na spotkaniu z dziennikarzami, podczas którego przedstawiono program kongresu. Organizatorzy podkreślają, że nadmierne picie alkoholu jest w Polsce dużym problemem, choć często Polacy uważają, że taki kłopot to przeszłość.

  Krzysztof Brzózka podkreślił, że szkody wynikające ze spożywania napojów alkoholowych kosztują budżet 3 razy więcej, niż wynoszą zyski z akcyzy. Dyrektor PARPA dodał, że przemysł alkoholowy wydaje na reklamy ok. 500 mln zł rocznie.

  - W polskich telewizjach emitowanych jest 2 tys. godzin reklam alkoholu rocznie. Za te pieniądze przemysł kupuje spokój. Jeśli mówi się o alkoholu w mediach, to się mówi, że jest dobrze i coraz lepiej - alarmował Krzysztof Brzózka.

  Z kolei prof. Krzysztof Wojcieszek z Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie zwrócił uwagę, że problemem jest nie tylko uzależnienie od alkoholu, ale i nadużywanie go przez osoby, które nie są alkoholikami. - Na narkotyczne używanie alkoholu jest w Polsce przyzwolenie społeczne - mówił. - Zatrucie alkoholem jest drugą przyczyną zatruć w Polsce.

  Jak stwierdził, w Polsce jest wielu abstynentów, ale i wielu pijących zbyt dużo. - Mamy dwie Polski - pijącą i abstynencką. Abstynentów mamy więcej niż Włosi, ale oni choć piją połowę tego co my, alkoholików mają znacznie mniej - tłumaczył.

  Prof. Maria Ryś, psycholog z UKSW, zwróciła uwagę na problem pijących młodych kobiet. - One nie piją dla zabawy, ale po to, żeby się upić - powiedziała prof. Ryś. Dodała, że głęboką podstawą picia jest brak poczucia sensu życia, a nadużywaniu trunków przeciwdziałają dobre więzi rodzinne i więź człowieka z Bogiem.

  Zdaniem inicjatorów kongresu, należy wprowadzić wieloletni program walki z alkoholizmem, na wzór tego, który sprawdził się w Islandii. Polegałby on na całkowitym zakazie reklamy, ograniczeniu punktów sprzedaży alkoholu i pracy z lekarzami. Jak zwrócił uwagę Krzysztof Brzózka, w tej chwili zdarza się, że lekarze zalecają picie kobietom w ciąży.

  Narodowy Kongres Trzeźwości odbędzie się w dniach 21-24 września na Uniwersytecie  Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół