• facebook
 • rss
 • Nasz najlepszy ochroniarz

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 03.10.2017 13:12

  W praskiej bazylice abp Henryk Hoser pobłogosławił kopię figury Świętego Michała Archanioła z Gargano.

  Na Pragę figura Świętego Michała Archanioła przybyła z włoskiego Gargano, gdzie w tamtejszym sanktuarium przechowywany jest jej oryginał. Przybyła wraz z kamieniem z groty, w której objawił się Archanioł.

   - Zauważyłem rosnący kult naszego patrona. Parafianie sami prosili, żeby modlitwę do św. Michała Archanioła odmawiać nie tylko w czwartki, ale po każdej Mszy św. - mówi proboszcz katedry ks. Bogusław Kowalski.

  Figura z białego kamienia stanie w kaplicy Miłosierdzia Bożego.

   - Nie znamy istoty ani liczby aniołów, jednak ich istnienie jest potwierdzone nie tylko przez Pismo Święte, ale również przez świadectwa ludzi, którzy spotkali się z ich działaniem , którzy w swoim życiu natknęli się na nie w sposób widoczny, namacalny - zaznaczył abp Henryk Hoser, błogosławiąc figurę 2 października. W tym dniu nieszporami w praskiej katedrze rozpoczęło się świętowanie parafialnego odpustu, który przypada w święto Świętego Michała Archanioła 3 października. W uroczystej Mszy św. wzięli udział: bp Marek Solarczyk, kapituła katedralna, duchowni dekanatu oraz licznie zgromadzeni wierni.

  W tradycji chrześcijańskiej Michał Archanioł to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów. Na kartach Pisma Świętego wspomniano o nim pięć razy. W księdze Daniela  jest nazwany "jednym z najprzedniejszych książąt nieba" oraz "obrońcą ludu izraelskiego". Święty Jan w Apokalipsie mówi o nim jako o stojącym na czele duchów niebieskich i walczącym z szatanem. A według św. Judy Apostoła, to właśnie on miał strzec ciała zmarłego Mojżesza. Jeszcze częściej piszą o nim księgi apokryficzne. Ukazany jest w nich jako wykonawca Bożych planów, anioł sądu i kar, ale też niosący Boże miłosierdzie. 

    Figura z białego kamienia stanie w kaplicy Miłosierdzia Bożego.
  Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
  Jak podkreślił arcybiskup, w walce dobra ze złem, która toczy się od zarania dziejów, Bóg daje człowiekowi pomoc w postaci aniołów stróżów oraz interwencji archaniołów. Są one łącznikami między nami i Bogiem.

  - W epoce audiowizualnej mamy słabość do negowania tego, czego nie możemy zobaczyć oczami ciała, usłyszeć lub dotknąć. A Jezus powiedział do Tomasza: "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli" - mówił abp Hoser. - Dostrzegamy skutki wichury, a nawet lekkiego powiewu, chociaż samego wiatru nie widzimy. Musimy przywrócić duchowy wzrok i słuch.

   Arcybiskup Henryk Hoser zachęcał do codziennego odmawiania inwokacji do Świętego Michała Archanioła, ułożonej przez papieża Leona XIII pod wpływem wizji gromadzących się nad Rzymem demonów. W praskiej bazyliki katedralnej - zgodnie z zaleceniem papieża Leona XIII - modlitwę tę odmawia się po każdej Mszy św.

  "Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen".

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół