• facebook
 • rss
 • Ucz nas dobrego życia

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 11.10.2017 10:29

  W pięknej, 120-letniej świątyni w Kałuszynie na Matkę Bożą czekał tron. Czy takie miejsce wraz z Synem zajmuje też w naszym życiu?

  W homilii bp Romaniuk przypomniał, że odwiedzamy wiele sanktuariów maryjnych nie tylko w Polsce. Teraz zaś Matka Boża przychodzi do nas, do naszych parafii, codzienności, niejako z "rewizytą", za co warto Jej podziękować. Przychodzi "błogosławiona między niewiastami", by przynieść nam błogosławieństwo i raz jeszcze dać tę podstawową wskazówkę, jak powinniśmy żyć: "Czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie" (J 2,5).

  - Czyńcie to wszystko, a On już dokona reszty - mówił bp. Romaniuk.

  Jak podkreślił biskup senior, Maryja zawsze niesie nam Syna, na Niego wskazuje i do Niego prowadzi. Jak Go przyjmujemy? Czy jesteśmy w tym podobni do Elżbiety, która z radością przyjęła dobrą nowinę, czy też bliżej nam do niedowiarstwa Zachariasza?

   - Maryja jest błogosławiona, bo uwierzyła skierowanemu do Niej Słowu. W Litanii loretańskiej nazywamy Ją też "Panną wierną". Do niej się uciekamy, gdy zaczynamy się chwiać w naszej wierze - mówił biskup.

  Parafia w Kałuszynie powstała w 1447 r. Na miejscu pierwszego, modrzewiowego kościoła, w 1897 r. powstał murowany, według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. W stylu świątynia przypomina nieco bazylikę katedralną św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze, którą znany architekt zaprojektował mniej więcej w tym samym czasie. Kościół jest przepięknie odnowiony i oświetlony. To zasługa proboszczów: śp. ks. Zygmunta Dejcińskiego (proboszcza w latach 1954-58), ks. Czesława Bednarczyka (1985-92) oraz obecnego proboszcza ks. kanonika Władysława Szymańskiego, który w parafii posługuje od 1995 r.

  Czytaj także:

   

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół