Nowy numer 13/2024 Archiwum

Będzie warszawski Times Square?

O tym, jak ostatecznie będzie wyglądała centralna część pl. Defilad, zadecydują mieszkańcy. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne.

Spośród 42 nadesłanych prac na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną centralnej części pl. Defilad - tzw. placu Centralnego - jury konkursowe wybrało 5. - Konkurs na koncepcję pl. Centralnego po raz pierwszy odbywa się w nowej formule - dziś nie ogłosimy jednego zwycięzcy. W kolejnym etapie wybrane przez sąd konkursowy prace będą przedmiotem konsultacji społecznych. Chcemy wspólnie z mieszkańcami zaprojektować przestrzeń ponadczasową, z której będziemy korzystali przez najbliższe dziesięciolecia, być może stulecia - mówił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. - Zachęcam wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach. To właśnie wasz głos pozwoli wypracować ostateczny kierunek transformacji tego ważnego dla naszego miasta miejsca.

Wiceprezydent zwrócił uwagę, że każda z prac jest inna. - Trudno jest mówić, że mają tę samą narrację. Elementem, który je w jakiś sposób łączy, jest nawiązanie do historycznej zabudowy tego miejsca. Nie był to wymóg w konkursie. Kilka prac dokonuje również polemiki z tym, do czego służyć ma ten plac - opowiada. I dodaje także, że projekty uwzględniają ważną funkcję placu - organizację masowych imprez, jak na przykład miejski sylwester. - To jest ten rodzaj wydarzenia, na który chcemy mieć miejsce w Warszawie, tak samo, jak nowojorczycy mają Times Square. Każde miasto powinno mieć tego typu przestrzeń - podkreśla.

Wiceprezydent miasta zwrócił uwagę, że ważną rolę będą odgrywać tzw. mała architektura, możliwość organizacji letnich ogródków, kawiarni. Poprzez zabudowę plac zostanie osłonięty także od wiatru. - To wszystko ma sprawić, że na pl. Defilad będzie chciało się przyjść. Dziś jest to pustynia - uważa M. Olszewski.

Realizacja przebudowy pl. Defilad będzie sprzężona z trzema ważnymi inwestycjami - parkingiem podziemnym, budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Teatru TR Warszawa. Łącznie realizacja tej inwestycji pochłonie ponad 600 mln zł. - To jest jedna z największych inwestycji miejskich skoncentrowanych w jednej przestrzeni - mówi wiceprezydent.

Na stronie internetowej: www.konsultacje.um.warszawa.pl znajdują się wyłonione przez sąd konkursowy prace. Do końca miesiąca mieszkańcy Warszawy mogą zgłaszać uwagi i własne propozycje. - To nie koniec naszej pracy, ale dopiero początek. Nie uważamy, że są to projekty skończone, to pewne ramy, podstawy do dalszej dyskusji - wyjaśniła Marlena Happach, dyrektor biura Architektury i Planowania Przestrzennego i przewodnicząca sądu konkursowego.

Raport z konsultacji społecznych będzie na tym etapie głosem doradczym dla członków komisji. Wraz z opinią sądu konkursowego będzie on podstawą do powstania oferty podsumowującej negocjacje. Zwycięski projekt na zabudowę pl. Defilad poznamy dopiero w przyszłym roku. Wystawę wszystkich projektów nadesłanych na konkurs można oglądać do 16 listopada w sali Kruczkowskiego w Pałacu Kultury i Nauki. Natomiast 8 listopada w godz. 18-20, 12 listopada w godz. 12-14 i 15 listopada w godz. 14-16 prace można oglądać także z architektem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy