• facebook
 • rss
 • Doktorat honoris causa dla ks. prof. Marka Starowieyskiego

  Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 12.12.2017 23:53

  Pasjonat nauki i duszpasterstwa. Warszawscy seminarzyści zawdzięczają mu olbrzymią bibliotekę patrystyczną, a ministranci w całej Polsce codziennie go cytują.

  "Oto za chwilę przystąpię do Ołtarza Bożego. Do Boga, który rozwesela młodość moją..." - modlą się przed Mszą św. ministranci w całej Polsce. I zapewne nie wiedzą, że współautorem tej popularnej modlitwy jest ks. prof. Marek Starowieyski, wybitny patrolog, historyk, biblista, specjalista literatury wczesnochrześcijańskiej. 80-letni dziś kapłan jest twórcą liczącej ponad 30 tys. woluminów biblioteki patrystycznej w Warszawie. Korzystają z niej nie tylko stołeczni klerycy, ale również naukowcy z całego świata.

  Wielu księży do dzisiaj z sentymentem wspomina, jak ks. prof. Starowieyski prosił ich o przewiezienie małych "pakunków", które okazywały się sporymi paczkami książek. Jednym z nich jest obecny ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, który 12 grudnia w centralnej Bibliotece Rolniczej wręczył ks. prof. Starowieyskiemy dyplom nadania tytułu doktora honoris causa tej uczelni.

  - Od kilkudziesięciu lat z mrówczą cierpliwością wozi tysiące książek, kompletując najbogatszą w tej części świata bibliotekę patrystyczną - mówił  ksiądz rektor  - Ksiądz prof. Starowieyski jest naszą chlubą, naszą wizytówką w kraju i za granicą. To człowiek wyrazisty, mocny, spotkań z nim nie sposób zapomnieć.

  Laudację na cześć ks. prof. Starowieyskiego wygłosił ks. prałat Waldemar Turek z Watykanu, również patrolog, wykładowca uczelni rzymskich. Wysłuchali jej przybyli na uroczystość rektorzy uczelni, biskupi, duchowni, siostry zakonne, klerycy, pracownicy i studenci PWTW oraz rodzina i przyjaciele księdza profesora.

  - Przez ponad pięćdziesiąt lat ksiądz profesor przestudiował wiele tematów związanych z nauką i działalnością Ojców Kościoła, publikując doprawdy godną podziwu liczbę książek, artykułów, konferencji, sprawozdań, haseł encyklopedycznych. Jest też redaktorem licznych serii wydawniczych - mówi ks. Turek, podkreślając, że  wielki dorobek naukowy, ks. Starowieyski łączył z pasją duszpasterską, umiłowaniem kultury i podróży oraz zachwytem nad pięknem własnej ojczyzny.

  Uhonorowany kapłan, znany z poczucia humoru, zatytułował swój wykład: "O starociach i szpargałach, czyli czego możemy nauczyć się od Ojców Kościoła".

   

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół