• facebook
 • rss
 • Muzeum Techniki nie zniknie

  tg/ PAP

  dodane 23.12.2017 23:23

  Podpisano umowę o przekazaniu zbiorów i wyposażenia dawnego Muzeum Techniki i Przemysłu tworzonemu właśnie Narodowemu Muzeum Techniki.

  22 grudnia  w MKiDN nastąpiło uroczyste podpisanie umowy, na mocy której Naczelna Organizacja Techniczna podarowała Narodowemu Muzeum Techniki większość zbiorów likwidowanego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT oraz sprzedało wyposażenie tej placówki wraz ze zbiorami bibliotecznymi i archiwum, dotyczącym różnych dziedzin techniki. W archiwum jest zarówno dokumentacja fotograficzna, jak i plany konstrukcyjne wielu maszyn i urządzeń.

  - To jest wielki dzień dla nowo tworzonej instytucji, która od dnia dzisiejszego będzie posiadała zbiory, dzięki temu będzie mogła otworzyć się w najbliższym czasie i służyć społeczeństwu, czyli spełniać rolę, do jakiej została powołana. W przyszłym roku czekają nas zmiany organizacyjne, modernizacje, ale jak tylko będziemy mogli najszybciej otworzymy dla zwiedzających nasze muzeum - mówi dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie Piotr Mady.

  - Zależy nam na tym, żeby muzeum było wizytówką polskiej myśli technicznej, wizytówką historii polskiej techniki. Mam nadzieję, że to będzie naprawdę dobra placówka na mapie muzeów w Polsce - dodaje, zapowiadając, że otwarcie Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie odbędzie się za kilka miesięcy - dodał.

  Transakcja sprzedaży umożliwi NOT spłatę zobowiązań wobec pracowników likwidowanego muzeum, a darowizna zbiorów, połączona z opuszczeniem przez NOT pomieszczeń muzealnych w Pałacu Kultury i Nauki, umożliwi Narodowemu Muzeum Techniki podjęcie działań, które zapewnią, że w 2018 r. placówka zostanie otwarta dla publiczności.

  Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół