• facebook
 • rss
 • Jubileuszowy Orszak

  Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

  dodane 04.01.2018 16:23

  Polonez na pl. Piłsudskiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, ponad 1 tys. aktorów i 80 tys. papierowych koron. 6 stycznia uliczne jasełka odbędą się po raz 10.

  Orszak wyruszy pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich”. - Warto być z nami, co roku jest to bardzo radosne i barwne wydarzenie dla rodzin, ale nie tylko. W tym roku zapraszamy szczególnie, ponieważ świętujmy jubileusz. 10 lat temu Orszak rozpoczął się w Warszawie i mamy się z czego cieszyć - zaprasza Jolanta Skwarek z Fundacji Trzech Króli. 

  Jubileusz zbiega się także ze 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - W związku z tym zorganizowaliśmy konkurs poetycki polegający na dopisaniu do kolędy „Bóg się rodzi” kolejnej zwrotki. Na pl. Piłsudskiego, po oddaniu pokłonu Dziecięciu, będziemy wspólnie tańczyli poloneza - wyjaśnia.

  Warszawskie Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia o g. 12 z pl. Zamkowego. Poprzedzi go modlitwa „Anioł Pański” pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza oraz występ dziewcząt z szarfami, taniec chińskiego smoka, pokaz musztry Legionu Rzymskiego.

  Barwny orszak ruszy w kierunku pl. Piłsudskiego. Pierwsi w drogę do Betlejem - stajenki rozstawionej na pl. Piłsudskiego - wyruszą trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, którzy będą także przedstawicielami trzech pokoleń. Za nimi uda się barwny korowód. W sumie weźmie w nim udział ok. 1 tys. aktorów - uczniów warszawskich szkół, nauczycieli i  rodziców.

  Na trasie orszaku będzie ustawionych sześć scen. Królowie wraz z uczestnikami orszaku zobaczą upadek pierwszych ludzi, zmagania Dobra ze Złem, miną Dwór heroda i Gospodę, ujrzą Chóry Anielskie, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa.

  Po dotarciu do Betlejem - na pl. Piłsudskiego uczestnicy orszaku pokłonią się Dziecięciu. W tym roku w rolę Świętej Rodziny wcielą się Antoni i Joanna Jaskólscy. - To dla nas wielkie przeżycie duchowe, wciąż odpowiadamy sobie na pytanie: "dlaczego z wielu uczestników zostaliśmy wybrani właśnie my?” - mówi Joanna. I dodaje, że Święta Rodzina jest wzorem dla każdej rodziny: spokoju, radości, miłości i wielkiego zawierzenia Bogu.

  Następnie błogosławieństwa zebranym udzieli kard. Kazimierz Nycz. Na pl. Piłsudskiego tradycyjnie odbędzie się wspólne kolędowanie z chórem Centrum Myśli Jana Pawła II oraz warszawskich studentów.

  - W centrum idei orszaku jest Jezus Chrystus. Nie jest to manifestacja przeciw komuś lub przeciw czemuś. Orszak ma pozytywny przekaz i jest otwarty na każdego, to apolityczna impreza, może dlatego przyciąga tak wiele uczestników - mówi jego inicjator Piotr Giertych.

  Orszak Trzech Króli odbędzie się w tym roku w 644 miejscowościach w kraju i 16 po za jego granicami. List do uczestników ulicznych jasełek skierował prezydent RP Andrzej Duda, który dołączy do orszaku w Skoczowie.

  Podczas orszaku zbierane będą datki dla polskich misjonarzy. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół