Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uwierz, Tomaszu!

„Tomaszu, dlaczego wstydzisz się swojej wiary? A może spotkania z Panem boisz się w ten dzień zmartwychwstania? Nie bój się. On cię szuka" - mówi Magdalena do Tomasza w „Scenach z Wieczernika".

Akcja „Scen z Wieczernika” zaczyna się po ukrzyżowaniu Jezus kiedy to uczniowie dość niepewnie roztrząsają swoje dotychczasowe postępowanie i spekulują na temat konsekwencji jakie mogą na nich spaść. Atmosferę niepewności przerywa pojawienie się Marii Magdaleny, która ogłasza radosną wieść o zmartwychwstaniu. Jej entuzjazm bije ze wszech miar, ale otocznie nie daje jej wiary, co jednak nie zniechęca jej wcale. - Jestem nowicjuszką w wierze. Urodziłam się w domu katolickim, ale w wieku 18 lat zwątpiłam. W kwietniu 2017 r. pobraliśmy się z mężem po wielu latach wspólnego życia. Przystąpiłam do spowiedzi, przyjmuję Komunię Św. Jestem w przedziwnym stanie. Chodzę po tej ziemi inaczej. Widzę piękno – mówi Ewa Dałkowska grająca Magdalenę. I jak sama przyznaje również w  „Scenach z Wieczernika" przekonuje innych, do tego, co sama myśli. – To jest dobre zadanie działać swoim przykładem. A aktorsko być w opozycji do reszty bohaterów jest na pewno ciekawie. Sztukę graliśmy w tamtym roku w kościele na placu Szembeka. Mam taką rolę, że przechadzam się między widzami. Widziałam na ich twarzach jakby przeżycie mistyczne. Wypowiadając słowa czuję wzruszenie, a aktor nie powinien go czuć. Ale we mnie to działa – mówi.

W sztuce prócz Ewy Dałkowskiej występują Antoni Berłowski, Marcin Kwaśny, Radosław Pazura i Ksawery Szlenkier.

Przedstawienie będzie wystawiane 28 lutego, 5, 6, 7 marca oraz 19 i 20 kwietnia o godz. 19. Bilety można rezerwować telefoniczne pod numerem 504-307-407 lub via mail: teatroratorium@gmail.com.

- Życzę zobaczenia siebie w tym przedstawieniu i zmierzenia się ze swoim człowieczeństwem – zaprasza Radosław Pazura.

„Sceny z Wieczernika” powstały w oparciu o napisany w 1984 r. przez Ernesta Brylla „Wieczernik”, dramat poetycki nawiązujący do tradycji chrześcijańskich misteriów paschalnych. - Napisałem tę sztukę na haju romantycznym. W 1985 r. odbyła się premiera w reż. Andrzeja Wajdy w kościele na Żelaznej w Warszawie i jednocześnie w Gdańsku. Dramat był wystawiany nie tylko w Polsce, ale również w Gruzji, Jugosławii, Rosji czy Czechach – mówił Ernest Bryll.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy