Nowy numer 11/2024 Archiwum

Lektura dla młodych

Nakładem Wydawnictwa św. Stanisława BM ukazała się "Mała ilustrowana historia Kościoła katolickiego w Polsce". Prezentacja książki miała miejsce w Centrum Medialnym KAI.

Publikacja autorstwa ks. prof. Jana Szczepaniaka, historyka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. - Prezentowana publikacja to nie szkolny podręcznik, a popularnonaukowa propozycja dla pasjonatów historii, studentów czy młodzieży. Wzbogacona ilustracjami, zdjęciami i mapami stanowi kompendium wiedzy nie tylko na temat Kościoła, ale i historii naszego kraju - wyjaśnił autor.

Podkreślił jednocześnie, że zawarta na 300 stronach syntetyczna historia Kościoła jest ważną częścią dziejów naszego narodu. - Jest niewiele państw europejskich, gdzie historia Kościoła katolickiego jest tak mocno związana z historią narodu i historią państwowości, jak Polska - zauważył.

Autor opisuje najważniejsze wydarzenia, które zapisały się w historii Kościoła katolickiego i Polski, począwszy od X wieku aż do czasów współczesnych. Znajdziemy tu fakty, anegdoty i legendy związane z życiem polskich świętych: Wojciecha, Jadwigi Śląskiej, Maksymiliana Marii Kolbego czy Jana Pawła II. Opisy wydarzeń historycznych np. zjazdu w Gnieźnie, odkryć Mikołaja Kopernika, reformacji w Polsce, II wojny światowej w kontekście Kościoła czy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

Książka to także historia "wielkich i małych” osób, które pozostawiły ślad w dziejach Kościoła i narodu. Wśród nich znajdą się takie postacie ważne dla współczesnej historii, jak św. Jan Paweł II i św. Faustyna.

Autor starał się także pokazać, jak dzieje zwykłych osób są ważne dla myślenia o historii. Jako przykład podał postać Anieli Salawy, błogosławionej służącej. - W jej losie zobaczyłem los większości mam, babć, które dowiemy się dopiero na Sądzie Ostatecznym, co dla nas robiły. To też jest ważna historia, bo wiele tych istotnych wydarzeń nie trafiłby na karty historii, gdyby nie było takich mam i babć - zwrócił uwagę duchowny.

Ks. Zygmunt Kosowski, dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława BM, zwrócił uwagę, że publikacja ukazuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Historia to nauczycielka życia, chcemy w jakiś sposób przekazać młodemu pokoleniu spuściznę, która łączy i kulturę i religię. Potrzebna była taka publikacja - zauważył.

Z kolei ks. Łukasz Piórkowski podkreślił, że publikacja ma charakter edukacyjny i napisana jest językiem przystępnym dla młodych. - Autor przede wszystkim opisuje fakty i pozwala je czytelnikowi, zwłaszcza młodemu, zakwalifikować, pobudzić do refleksji i zaangażowania. Nie mówi, co jest słuszne, a co nie - podkreślał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy