Zapisane na później

Pobieranie listy

Niezwykła pamiątka po Piusie XI w zbiorach Mt 5,14

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego posiada w swoich zbiorach wyjątkowy eksponat związany z papieżem Piusem XI. Jest to monumentalna monstrancja ufundowana przez kard. Aleksandra Kakowskiego.

aś /mt514.pl

|

GOSC.PL

dodane 04.02.2022 11:30
0

To właśnie metropolita warszawski udzielił Rattiemu sakry biskupiej 18 października 1919 r. w archikatedrze warszawskiej, dlatego przyszły papież mówił o sobie, że jest "polskim biskupem". 6 lutego 2022 r. przypada setna rocznica wyboru kard. Achillesa Rattiego na papieża, Piusa XI.

6 lutego tego roku przypada setna rocznica wyboru kard. Achillesa Rattiego na papieża, Piusa XI. Achilles Ratti (1857-1939), w młodości słynny alpinista, zdobywca m.in. Matterhornu i Mont Blanc, został pierwszym nuncjuszem apostolskim w wyzwolonej Polsce. Podczas Bitwy Warszawskiej (razem z przedstawicielem Turcji) był jedynym ambasadorem, który nie opuścił stolicy Polski.
 
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego posiada w swoich zbiorach wyjątkowy eksponat związany z papieżem Piusem XI (1922-1939). Jest to monumentalna monstrancja ufundowana przez kard. Aleksandra Kakowskiego. Ratti mówił o sobie, że jest "polskim biskupem”, bowiem sakry biskupiej udzielił mu 18 października 1919 r. w archikatedrze warszawskiej arcybiskup metropolita warszawski Aleksander Kakowski.

Właśnie abp Kakowski, już jako kardynał, postanowił upamiętnić rolę, jaką odegrał pierwszy nuncjusz apostolski w odrodzonym państwie polskim. W 1926 r. zamówił u Wiktora Gontarczyka, grawera i brązownika, monstrancję, która jest cennym świadectwem dziejów Polski i Kościoła w okresie międzywojennym. Dzieło prezentuje się imponująco. Jest wykonane z pozłacanego srebra i ma wymiary 100 x 38,5 cm.

1 / 2
oceń artykuł Pobieranie..