Na powitanie: wodospad monet

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 03.10.2012 18:09

Gotowy jest plan ekspozycji o historii polskiej bankowości i pieniądza, która jesienią przyszłego roku ma zadziwić nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Będą złote monety, sztabki, sejf do bankowego skarbca i parkiet jak z nowojorskiej giełdy.

Giełda- symbol nowoczesnego rynku kapitałowego Giełda- symbol nowoczesnego rynku kapitałowego
Wizualizacja: Kipp Projekt

Na ponad 2 tys. metrów kwadratowych, na trzech kondygnacjach siedziby Narodowego Banku Polskiego przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie będzie można dowiedzieć się wszystkiego o pieniądzu, banku centralnym i finansach państwa. Przyszłe Centrum Pieniądza będzie się składać z piętnastu modułów tematycznych, w których poznamy historię pieniądza, unii walutowych i gospodarczych oraz początki polskiego banku centralnego i jego kolejne losy. A wszystko w nowoczesnej, ciekawej, multimedialnej oprawie.

Na zaaranżowanej Ulicy Bankowej będzie można zobaczyć, jak rozwijała się współczesna bankowości, jak powstawały banki komercyjne i rynki finansowe. Nie zabraknie też gabinetu numizmatycznego, stylizowanego na XIX-wieczne mieszkanie kolekcjonera monet. Za repliką pancernych drzwi, po złamaniu szyfru, każdy będzie mógł wejść do bankowego skarbca, gdzie czekać będą prawdziwe sztabki złota. Oczywiście będą pod ochroną, ale zwiedzający będą mogli wziąć je do ręki i sprawdzić, że nie są lekkie. W laboratorium autentyczności będzie można dowiedzieć się (prawie) wszystkiego o zabezpieczeniach monet i banknotów, o najsłynniejszych próbach fałszerskich i ich wykryciu. O zabezpieczeniach będzie też mowa w sali poświęconej nowoczesnym systemom płatniczym, czyli kartom płatniczym, bankowości internetowej, pieniądzom elektronicznym i urządzeniom do obsługi płatności bezgotówkowych. Będzie też można prześledzić proces powstawania pieniądza: od momentu jego zaprojektowania aż do wprowadzenia na rynek.. Dzięki pomocy specjalistów z giełdy nowojorskiej, jedna z sal będzie jej pomniejszoną repliką. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w symulowanych grach, które pomogą im zrozumieć skomplikowane procesy zakupu i sprzedaży akcji oraz zasady działania giełdy.

W gabinecie numizmatyka zobaczymy dawne i współczesne monety i banknoty   W gabinecie numizmatyka zobaczymy dawne i współczesne monety i banknoty
Wizualizacja: Kipp Projekt
Firma KIPP Projekt kończy obecnie doku­mentację wykonawczą ekspozycji. Potem NBP ogłosi przetarg na jej wykonanie. Skrzydło siedziby przy Świętokrzyskiej, w której powstanie Centrum od dawna jest już wyremontowane i czeka na montaż wystaw. Pomysłodawcą i inicjatorem placówki, która w prosty, ciekawy sposób uczyłaby o finansach, był prezes NBP Sławomir Skrzypek. Nie zdążył swoich marzeń urzeczywistnić - zginął w katastrofie smoleńskiej. W przyszłym Centrum Pieniądza zostaną pokazane pamiątkowe monety, które prezes Skrzypek wiózł do Katynia dla rodzin oficerów pomordowanych przed 70. laty.  Siła uderzenia samolotu byłą tak duża, że wygięła srebrne monety i połamała opakowania.

Więcej o przyszłym Centrum Pieniądza będzie można dowiedzieć się podczas dni otwartych NBP 6 i 7 października. Wstęp wolny.