Klub Młodego Odkrywcy, czyli fizyka z ziemniaka

Agata Ślusarczyk

publikacja 12.10.2012 14:32

W Warszawie działa już 37 miejsc, w których nauka nie ma nic wspólnego z nudą! Wystarczą woda i mąka ziemniaczana, by stworzyć ciecz, która przeczy prawom Newtona!

Klub Młodego Odkrywcy, czyli fizyka z ziemniaka Wystarczy ziemniak, szpilka i widelce, by w szkolnych warunkach przeprowadzać ciekawe doświadczenia Agata Ślusarczyk

Gimnazjalistka Aleksandra Pham Thu z plastikowej butelki budowała już armatę, za pomocą szyby sprawdzała, czy w coca-coli „zero” naprawdę nie ma cukru, a z mąki ziemniaczanej i wody robiła ciecz „nieniutonowską”, która przeczy zasadom fizyki Newtona. A to wszystko w ramach Klubu Młodego Odkrywcy, który powstał w bemowskim Gimnazjum nr 83. W stolicy jest ich 37 – zakładają je gimnazja, szkoły podstawowe, licea i technika, a nawet przedszkola, świetlice i "NGO-sy". Ich działalność do trzech lat koordynuje Centrum Nauki Kopernik.

Klub Młodego Odkrywcy (eksperymentalne zajęcia pozalekcyjne) może założyć każdy – rodzic, nauczyciel czy bibliotekarka, rejestrując jego działalność na stronie: www.kmo.org.pl >>. I rozpocząć przygodę z nauką. Pod jednym warunkiem.

– Przed przyrodą wszyscy są równi. Zarówno opiekun, jak i uczniowie są odkrywcami. Uczestnictwo w klubie ma być wielką, naukową przygodą – wyjaśnia Katarzyna Górkiewicz, koordynator projektu KMO w Centrum Nauki Kopernik.

Do przeprowadzania eksperymentów nie trzeba nowoczesnych laboratoriów. By odkrywać naukowe prawidła, wystarczą przedmioty codziennego użytku, tj. sztućce, balony, woda, proszek do prania, cukier, płyn do naczyń czy liście. Przydatne scenariusze zajęć można znaleźć na witrynie KMO. Na stronie działa również forum wymiany doświadczeń.

– Podpowiadamy opiekunom, jak przeprowadzić ciekawe doświadczenia oraz dajemy merytoryczne wsparcie. Ale głównie chodzi o to, by nawzajem się inspirowali – wyjaśnia K. Górkiewicz.

Dlatego Kopernik po raz pierwszy zorganizował Forum Klubów Młodego Odkrywcy. Na dwudniowe spotkanie, które odbyło się 11 i 12 października, przybyło prawie 100 opiekunów – przedstawicieli 154 klubów działających w całym kraju oraz 10 funkcjonujących za granicą, m.in. w Rosji, Gruzji czy na Białorusi. Na uczestników czekał szereg warsztatów i wykładów.

–  Przygotowaliśmy praktyczne zajęcia laboratoryjne oraz zestaw 22 eksperymentów inspirowanych eksponatami dostępnymi w Koperniku, które w prostszej postaci można wykonać także w szkolnych warunkach – tłumaczy K. Górkiewicz.

Kluby Młodego Odkrywcy powstały w 2002 r. z inicjatywy nauczyciela Janusza Laski z Kłodzka. Przez trzy lata ich działanie wspierała Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Dzieci i Młodzieży. Od 2009 r. rolę koordynatora KMO przejęło Centrum Nauki Kopernik.

– Samodzielne eksperymentowanie, ciekawość świata i inspirowanie do jego odkrywania to filozofia bliska naszej placówce – mówi Robert Firmhofer, dyrektor CNK.