Wciągnięci w sieć

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 19.03.2013 17:29

Specjaliści alarmują: prawie połowa warszawskich gimnazjalistów korzysta z multimediów przez 5 godzin dziennie!

Nauczmy dzieci mądrze korzystać z multimediów - apelowała do nauczycieli i rodziców Joanna Gospodarczyk Nauczmy dzieci mądrze korzystać z multimediów - apelowała do nauczycieli i rodziców Joanna Gospodarczyk
Joanna JUreczko-Wilk/GN

Podczas zorganizowanej przez stołeczny ratusz konferencji ,,Życie w wirtualnym świecie - uzależnienie dzieci i młodzieży od internetu” nauczyciele, pedagodzy i rodzice poznali wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej. Badania EU NET ADB o nadużywaniu internetu przez młodzież przeprowadzono w 7 krajach Europy.  - Jak dotąd jest to największe w Polsce tego typu badanie przeprowadzone na próbie gimnazjalistów liczącej 2045 osób  – mówi Szymon Wójcik z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator badania. - Co ósmy polski nastolatek przejawia symptomy dysfunkcyjnego korzystania z internetu.  Stwierdziliśmy, że chłopcy są bardziej narażeni na nadużywanie niż dziewczęta. Problem dotyka w większym stopniu młodzieży starszej niż młodszej. Częściej z nadużywaniem sieci borykają się młodzi ludzie, którzy wykazują inne problemy, np. zaburzenia uwagi, myślenia czy agresywne zachowania.
Joanna Gospodarczyk, dyrektor stołecznego Biura Edukacji podkreślała, że nie należy potępiać internetu i zabraniać dzieciom i młodzieży korzystania z tego środka informacji i komunikacji. Do zadań rodziców należy jednak nauczenie swoich pociech mądrego korzystania z multimediów.

- Internet daje wiele możliwości trzeba tylko umiejętnie z niego korzystać.- dodała Joanna Gospodarczyk.

Jak podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko - pedagog, socjolog, dyrektor Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień niezdrowe, nadmierne zainteresowanie internetem, prowadzące do uzależnień jest często wynikiem brakiem opieki rodzicielskiej. Rodzice dużo pracują, mają dla dzieci mało czasu, nie rozmawiają z nimi o ich problemach, nie towarzyszą  na trudnym etapie dojrzewania, nie rozbudzają zainteresowań innych niż komputerowe, nie organizują innych form spędzania wolnego czasu niż telewizja czy gra komputerowa. Dlatego nastolatki szukają zrozumienia, rozrywki, przyjaciół w internecie. Zdaniem prof. Jędrzejko 99 proc. warszawskich gimnazjalistów ma konto na Facebooku, a 99 proc. z nich codziennie je odwiedza. Prawie połowa gimnazjalistów codziennie siedzi w sieci po godz. 22, a 19 proc. -  po północy. 42 proc. gimnazjalistów poświęca na multimedia ponad 5 godz. dziennie.Tymczasem długotrwały kontakt z multimediami zmienia pracę mózgu nastolatków. Mózg pracuje w innym środowisku, odbierana inne bodźce, bardziej intensywne. To odbija się na reakcjach nastolatków, ich zachowaniu, postrzeganiu świata.

- Istnieje owo coś, co nie pozwala przerwać grania w "Wiedźmina", weryfikowania zawartości Facebooka, komentowania wypowiedzi innych osób na Twetterze lub przerwania przeglądania stron z butami, torebkami i samochodami.... Liczba osób mających taki problem nieustannie zwiększa się - podkreślał prof. Jędrzejko.
Celem konferencji było przede wszystkim przybliżenie tego problemu warszawskim pedagogom. Z badań wynika, że tylko w szkole gimnazjalnej prowadzi się edukację w zakresie odpowiedzialnego korzystania z mediów. Każdy uczestnik konferencji dostał pakiet materiałów, w tym płytę ze scenariuszem zajęć „Dzień z życia”, poświęconych problemowi nadmiernego korzystania z internetu przez gimnazjalistów