Najsmaczniejsze z Mazowsza

gr

publikacja 17.04.2013 16:57

Po raz szósty mazowieccy producenci tradycyjnej żywności walczyli o tytuł Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Zdobyło go 16 produktów. Wśród tegorocznych laureatów są m.in. sójka mazowiecka, tradycyjny salceson wizytowy, ale zdecydowanie przeważają różnego rodzaju słodkości. Nagrodę otrzymały też dwa napoje – oba alkoholowe: cydr Ignaców oraz krupnik kurpiowski.

Najsmaczniejsze z Mazowsza Pieróg z ciasta drożdżowego z nadzieniem przygotowała Anna Kołtuniak z Podcierni, powiat miński Archiwum konkursu

– Regionalna, często ekologiczna żywność cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Dlatego chętnie promujemy to, co wytwarzają lokalni producenci. Chcemy, by byli znani nie tylko w swojej okolicy, by rozpowszechniali bogactwo regionalnej kuchni. I wiem, że dzięki naszemu konkursowi wiele osób mobilizuje się do odtworzenia zapomnianych już smaków mazowieckich potraw – powiedział marszałek Adam Struzik.

Co roku Samorząd Województwa Mazowieckiego organizuje konkurs, dzięki któremu żywność wytwarzana w różnych krańcach Mazowsza ma szansę przekroczyć granicę swojego subregionu. Co ważne – nagrodę otrzymują produkty, których wytwarzanie odznacza się wysoką jakością, często z kultywowaniem i popularyzowaniem regionalnej tradycji kulinarnej. Doceniana jest także oryginalność w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa.

W poprzednich pięciu edycjach do konkursu zostało zgłoszonych ponad 370 produktów, z czego nagrodzonych zostało ok. 70. W tym roku wprowadzono podział na dwie grupy: producentów indywidualnych i przedsiębiorców.

W każdej grupie nagradzane były produkty z podziałem na kategorie: wyroby piekarnicze; wyroby cukiernicze; przetwory mięsne/ produkty pochodzenia zwierzęcego; przetwory owocowe i warzywne/ produkty pochodzenia roślinnego; produkty mleczarskie; miody oraz napoje.

Laur otrzymały m.in. tradycyjny pieróg nadziany farszem z lekko kwaśnej kapusty, kaszy jaglanej, grzybów leśnych, boczku smażonego, kiełbasy, cebuli i przypraw; tort bezowy, tradycyjne pączki rodzinne, pstrąg nadbużański wędzony, czosnek latowicki marynowany, salceson wizytowy, olej rzepakowy tłoczony na zimno i miód lipcowy.