Sanktuarium ofiar zbrodni wołyńskiej

Tomasz Gołąb

publikacja 10.07.2013 21:23

Inspiracją dla rzeźby Chrystusa była drewniana figura z XVIII w. odnaleziona wiele lat po II wojnie światowej przez ukraińskich muzealników we wsi Nowosiółki pod Lwowem.

Sanktuarium ofiar zbrodni wołyńskiej Autorem pomnika jest Marek Moderau, który projektował także pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych Tomasz Gołąb /GN

11 lipca o godz. 9.30 na Skwerze Wołyńskim (przy Alei Armii Krajowej w Warszawie) prezydent RP Bronisław Komorowski weźmie udział w Mszy świętej polowej, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. W uroczystości uczestniczył będzie także minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Organizatorem uroczystości jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podczas uroczystości planowane jest przemówienie prezydenta RP.

Autorem pomnika poświęconego ofiarom zbrodni wołyńskiej jest rzeźbiarz Marek Moderau. Monument liczy ok. 160 metrów kwadratowych. Elementem dominującym jest siedmiometrowy krzyż z figurą Chrystusa. Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej: wołyńskiego, poleskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, lwowskiego oraz częściowo lubelskiego i krakowskiego, w których dokonano masowych mordów w latach 1942-1947. Bezpośrednio między krzyżem, a tablicami znajduje się sarkofag przeznaczony na małe kapsułki z grudkami ziemi z tych miejscowości.

- To upamiętnienie będzie rodzajem sanktuarium poświęconego ofiarom zbrodni OUN-UPA - mówi Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.