Co ty wiesz o Starówce?

Joanna Jureczko-Wilk

|

GOSC.PL

publikacja 20.07.2013 21:19

Spacery, wystawy, koncerty, wykłady.... Stare Miasto świętuje 60. urodziny.

Zdjęcia z odbudowy Starego Miasta można obejrzeć na wystawie w Centrum Interpretacji Zabytku, przy ul. Brzozowej Zdjęcia z odbudowy Starego Miasta można obejrzeć na wystawie w Centrum Interpretacji Zabytku, przy ul. Brzozowej
Joanna Jureczko-Wilk /GN

- Kiedy patrzymy na elewacje rynku Starego Miasta trudno uwierzyć, że kamieniczki mają tylko 60 lat. Ale gdy zaglądniemy za fasady, zobaczymy osiedla mieszkaniowe budowane w socrealistycznym duchu. Wyrwano spore połacie Starego Miasta, żeby powstały małe, doświetlone mieszkania dla klasy robotniczej, głównie dla budowniczych - mówił varsavianista Jacek Zieliński, oprowadzając chętnych po staromiejskich podwórkach. Spacer po niewidocznych dla turystów zakamarkach Starego Miasta, pokazał, że wiernie odbudowano fasady budynków w Rynku, nie dbając o detale "na zapleczu". I chociażby z tego powodu Starówka jest teraz tak ciekawym miejscem dla historyków, architektów, ale też tych warszawiaków, którzy chcą wiedzieć więcej o historii swojego miasta.

 Z okazji 60. urodzin Starówki dzisiaj i jutro przewodnicy oprowadzają grupy po Starym Mieście, przypominają jego historię, pokazują ślady wojennych zniszczeń, analizują architekturę stylizowaną na tę sprzed wieków. W Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej oraz w Centrum Interpretacji Zabytku, przy ul. Brzozowej odbywają się pokazy filmów i kronik dokumentujących przemiany Starego Miasta. Można też zauważyć je na fotograficznej wystawie w Centrum Interpretacji Zabytku. Pokazy filmów wieczorem rozpoczęły się na staromiejskim rynku, w ramach imprezy "Jazz na Starówce". 

Odbudowane podwórko kamienicy przy ul. Piwnej. Trudno uwierzyć, że liczy sobie zaledwie 60 lat.   Odbudowane podwórko kamienicy przy ul. Piwnej. Trudno uwierzyć, że liczy sobie zaledwie 60 lat.
Joanna Jureczko-Wilk /GN
Z okazji urodzin Starówki, Muzeum Historyczne m.st Warszawy udostępniło zwiedzającym  odnowione piwnice. Tam też do końca sierpnia można oglądać wystawę: "Różne drogi odbudowy" o wielu koncepcjach odbudowy miast po wojennych zniszczeniach. Natomiast na dziedzińcu Pałacu Branickich (ul. Nowy Świat 18/20) można obejrzeć plenerową wystawę: "60. rocznica odbudowy Starego Miasta w Warszawie". Natomiast historię ul. Długiej można poznać na wystawie: "Od pasażu Simonsa do placu Krasińskich - spacer historyczny", którą zaprezentowano w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży, przy ul. Długiej 18/20.

 21 lipca o godz. 12 Muzeum Historyczne m st. Warszawy zaprasza na "Wspomnienia z odbudowy". O tej samej godzinie rozpocznie się też fotogra miejska "Znajdź różnicę", w której uczestnicy, zaopatrzeni w aparaty fotograficzne i materiały historyczne, będą musieli porównać wygląd przedwojennej Starówki z jej odbudowaną wersją. Wcześniej, o godz. 11 Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK zaprasza na ul. Piwną na "Sztafetę przewodnicką po Starym mieście" zakończoną na Rynku symbolicznym przecięciem wstęgi w hołdzie jego budowniczym.