Pochwała pamięci

Hanna Karolak

|

Foto Gość

publikacja 04.10.2013 09:34

Wielkie Święto Małego Człowieka czyli 17. edycja festiwalu Korczak 2013 w pierwszych dniach października, pokazuje, że dobro tworzone przed laty pomnaża się tak, jak płatki słonecznika, którym obsypywany jest pomnik Dobrego Doktora.

Pochwała pamięci Aktorzy znani z wielu ról dramatycznych bawią się jak dzieci. I chyba stąd powodzenie spektaklu "Lokomotywa" Andrzej Karolak /GN

Nie jest tak źle z naszą pamięcią, jak by się na pozór wydawało. Myślę nawet, że czym mniej szacunku dla naszej historii ze strony polityków, tym większa potrzeba poczucia własnej tożsamości ze strony młodzieży. I nie wynika to - jak sądzę - z przekory, a z dojrzałości, którą przynosi dzień powszedni. Wystarczy przypomnieć obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.

Czym  wcześniej rozpoczniemy edukację historyczną naszych maluchów, tym świadomość przyszłych pokoleń będzie pełniejsza. Nie zapominając o maksymie  twórców Oświecenia - „bawiąc uczyć”. W Wielkie Święto Małego Człowieka, czyli podczas 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013 nauki i zabawy znajdziemy pod dostatkiem. Po raz drugi Teatr Powszechny stanie się główną siedzibą festiwalu, toteż na inaugurację, trwającego od 5 do 12 października święta jury wybrało „Lokomotywę” według scenariusza opartego na wierszach Juliana Tuwima, w reżyserii Piotra Cieplaka ,którą publiczność obejrzy na deskach tej sceny. W festiwalu, prócz teatrów polskich, takich jak Baj, Lalka, Guliwer, wezmą udział teatry z Włoch i USA.

Nie sposób wymienić wszystkich sztuk, które zaprezentują sceny festiwalowe, dość powiedzieć, że każdy z tych spektakli operuje innymi, nowatorskimi środkami wyrazu, że każdy porusza inne sfery wyobraźni. A są tu, ukryte pod intrygującymi tytułami sztuki jak „Walizka pantofelnika,” „Audiopyłki” czy „Bajka o deszczowej kropelce i tęczy”, ale też tytuły poważniejsze, odnoszące się do znanych mitów jak „Odyseja”. Odnajdziemy też na scenie znanych, ale przeniesionych we współczesny świat bohaterów: „Stawiam na Tolka Banana” to nowa inscenizacja serialu, z którą  przyjechał Teatr im. Jaracza z Olsztyna, gdzie Julek gra w golfa, a Tolek Banan jest …hakerem.

Prócz spektakli czekają na widzów zajęcia edukacyjne, warsztaty oraz  happeningi! 9 października o 12.45 odbędzie się tradycyjny marsz ku czci Janusza Korczaka ze słonecznikami w ręku. Uczestnicy wyruszą spod Teatru Lalka, miejsca dawnego sierocińca, do pobliskiego parku pod pomnik Janusza Korczaka. Na zakończenie pochodu, dzieci obsypią pomnik  Dobrego Doktora setkami słoneczników. Nagrodę „Złocisty” ufunduje jury złożone z dorosłego gremium, a „Ziarenko” ufunduje jury dziecięce. Będzie też nagroda „Kota w worku”, jaką otrzyma  spektakl, który ominie wszelkie procedury kwalifikacyjne, by pojawić się jako niespodzianka w programie festiwalu w edycji 2014. Wówczas odbędzie się Światowy Kongres Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, w którym weźmie udział 80 państw świata. Brzmi to wszystko imponująco i wygląda na to, że  dobro, które zasiał Janusz Korczak wciąż procentuje.