Stypendyści

Tomasz Gołąb /CMJPII

publikacja 10.12.2013 09:52

Wśród stypendystów im. Jana Pawła II jest m.in. mistrzyni Polski i Europy w hip-hopie, trzykrotny mistrz Polski karate, wiolonczelistka, posiadacz ośmiu oficjalnych rekordów świata w zapamiętywaniu i studentka prowadząca badania naukowe z zakresu neuroonkologii dziecięcej.

Stypendyści Stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II CMJPII

W ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Otrzymywać je będą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, którzy uczą się w Warszawie. W trakcie uroczystości prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz spotkała się z dziesiątką najwyżej ocenionych stypendystów.

W gronie laureatów, którzy odebrali stypendia od prezydent Warszawy znaleźli się m.in. mistrzyni Polski i Europy w hip-hopie, trzykrotny mistrz Polski karate, wiolonczelistka, posiadacz ośmiu oficjalnych rekordów świata w zapamiętywaniu, animator działań kulturalnych, wokalista, mistrz Polski w unihokeju, studentka prowadząca badania naukowe z zakresu neuroonkologii dziecięcej, mistrzyni Europy w konkursie „Virtual Business Challenge”.

Słowo do stypendystów skierowała Anna Komorowska: „Wasza postawa jest na miarę nowoczesnego patriotyzmu XXI wieku. Pracujcie nad sobą i swoim charakterem, a wtedy spełnią się wasze plany, ambicje i marzenia”. Pierwsza dama RP zachęcała, aby stypendyści dobrze wykorzystali daną im szansę: „Potraktujcie ją jako wyraz zaufania i pokładanych w Was nadziei”. 

– Zawołanie papieża: „Musicie od siebie wymagać” jest wciąż aktualne. Ale wymaga od siebie nie tylko młodzież, lecz także fundator stypendiów, Miasto Stołeczne Warszawa, podając młodym ludziom pomocną dłoń. Tak samo jak młodzież nie ustaje we własnym rozwoju, inwestując w ten sposób we własną przyszłość, tak samo, dzięki stypendiom, we własną przyszłość inwestuje Warszawa. Powstaje w ten sposób pomnik Jana Pawła II, o wiele trwalszy od marmurowych lub kamiennych figur przedstawiających papieża – mówi Michał Senk z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Galę zakończył występ dwóch stypendystów: Piotra Zubka, który zaśpiewał dla zgromadzonych w ratuszu, a także Tobiasza Borala, który dał pokaz umiejętności w zapamiętywaniu.

CMJPII stypendystom proponuje m.in. działania z zakresu wolontariatu, szkolenia i warsztaty, seminaria dla młodych intelektualistów, możliwość współtworzenia telewizji internetowej Foksal Eleven. Stypendyści mają szansę współtworzyć 1Piętro, miejsce spotkania i dialogu, gdzie odbywają się debaty, imprezy muzyczne, DKF, spotkania z udziałem ludzi kultury, naukowców, znanych dziennikarzy, a także osób, które podniosły się z życiowych tragedii.

Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II przyznano po raz dziewiąty. Otrzymało je 553 uczniów i studentów. Oprócz dyplomów, laureaci programu stypendialnego otrzymali wiele nagród, które ufundowały m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Dom Spotkań z Historią, Teatr Studio i Centrum Nauki Kopernik.