Muzeum jak Bazar Różyckiego

Aneta Kulesza

publikacja 18.12.2013 11:16

Praskie muzeum ma być gotowe już pod koniec przyszłego roku. Wiadomo już, jak będzie wyglądała wystawa.

Muzeum jak Bazar Różyckiego Zwycięzcą konkursu została pracownia 137 Kilo Architekci-Projektanci Jan Sukiennik Aneta Kulesza /GN

Na konferencji prasowej w Wytwórni Wódek Koneser zaprezentowano projekt zwycięzcy konkursu na koncepcję stałej ekspozycji w Muzeum Warszawskiej Pragi.  Do rywalizacji w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Historyczne m.st, Warszawy zgłosiło się 12 pracowni architektonicznych. Szczegółowe projekty przysłało 8 z nich. Zwycięzcą konkursu została pracownia 137 Kilo Architekci-Projektanci Jan Sukiennik.

Wizja architektów to trzy segmenty wystawy. W pierwszej części - historia dzielnicy do czasów powojennych, w drugiej jej rozkwit, a w ostatniej Praga współczesna. Wystawa to także meble, dywany, kanapy, zdjęcia i ekrany multimedialne.  Centrum będzie stanowiła oś, która przeprowadzi zwiedzających przez historię Pragi.

Na pierwszym piętrze muzeum znajdzie się sala stylizowana na stragan handlowy. To luźne nawiązanie do pobliskiego Bazaru Różyckiego. Na najwyższym piętrze znajdzie się miejsce dla wystaw czasowych, a także kawiarni i świetlicy dla zwiedzających. Ciekawie  zapowiada się mapa prawobrzeżnej Warszawy wylana na posadzce. Wykorzystane zostaną piwnice, gdzie zobaczyć można będzie resztę eksponatów, a także malowidła odkryte podczas remontu kamienic.

Muzeum jak Bazar Różyckiego   Prace, które wzięły udział w konkursie można oglądać w ramach wystawy pokonkursowej w Wytwórni Wódek Aneta Kulesza - Świetna forma i estetyka. Projekt koresponduje z nieformalnym bazarem - motywowała wybór Aleksandra Wasilkowska, przewodnicząca jury.  Zwycięski projekt został doceniony także za stworzenie otwartej przestrzeni służącej integracji.

Budowa muzeum realizowana jest przy ul. Targowej 50/52. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta porównała Pragę do układanki z puzzli. - Proces kreacji nigdy się nie kończy, szczególnie w mieście. Najważniejsze, że na Pradze powstają nowe obiekty infrastrukturalne i kulturalne - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Konkurs finansowany był z kasy Miasta Stołecznego. Zwycięzca odbierze  50 tys. zł.

Wszystkie prace, które wzięły udział w konkursie można oglądać w ramach wystawy pokonkursowej na II piętrze budynku nr 24 w Wytwórni Wódek przy ul. Ząbkowskiej 27/31. Wystawa czynna od wtorku do soboty w godzinach 10-16. Można ją oglądać do 11 stycznia.

Wizualizacje nagrodzonych prac dostępne będą także na stronie www.mhw.pl.