Niech Bóg wam wynagrodzi uczynki dla Kościoła

publikacja 06.01.2014 14:04

W święto Objawienia Pańskiego kard. Nycz wręczył medale św. Stanisława najbardziej zasłużonym dla archidiecezji warszawskiej. Ceremonia wręczenia medali odbyła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Niech Bóg wam wynagrodzi uczynki dla Kościoła Kard. Kazimierz Nycz z czułością pobłogosławił jedną z odznaczonych Agata Ślusarczyk /GN

- Stało się już tradycją, że w święto Trzech Króli Kościół warszawski przyznając medale św. Stanisława, wyraża wdzięczność i uznanie osobom, które w sposób szczególny angażują się w jego sprawy - powiedział rozpoczynając ceremonię wręczenia medali kard. Kazimierz Nycz.

Odznaczenia dostały 22 osoby. Wśród nich znalazła się m.in. prof. UKSW, dr hab. Maria Ryś z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, która "z wielkim przekonaniem i zaangażowaniem promuje katolicki model małżeństwa i rodziny”, włączając się także bardzo intensywnie w dyskusję na temat ideologii gender, czy artysta Jerzy Derkacz, z parafii św. Tomasza Apostoła – twórca m.in. autorskich Grobów Pańskich i Szopek ursynowskich.

- Niech Bóg wynagrodzi wam to, co czynicie dla Kościoła warszawskiego - powiedział na zakończenie metropolita warszawski. Ceremonia zakończyła się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.

Pełna lista odznaczonych:

Hanna Migda-Pawlak i Zbigniew Pawlak

Z parafii św. Katarzyny na Służewie; ściśle współpracują z parafią i czynnie biorą udział we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez parafię; na przestrzeni lat służą Kościołowi w zakresie szerszym niż teren parafii; w latach 1999-2008 aktywnie uczestniczyli w pracach organizacyjnych związanych z popularyzacją idei budowy świątyni Opatrzności Bożej; w 1999 roku z oddaniem włączyli się w organizowanie uroczystości związanej ze sprowadzeniem i ustawieniem krzyża na placu przyszłej budowy; są wolontariuszami związanymi ze środowiskiem Centrum Opatrzności Bożej; czynnie angażowali się w organizację spotkań młodzieży na polach wilanowskich; są członkami Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II; odpowiedzialni, kompetentni, chętni do niesienia pomocy innym.

Mirosława Klupsz

Z parafii św. Wojciecha w Warszawie; członek Akcji Katolickiej; bardzo aktywnie uczestniczy w pracach stowarzyszenia na poziomie diecezjalnym; od 2004 roku jest członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika "Wierzyć życiem”; odpowiedzialna, kompetentna, chętna do niesienia pomocy innym i całym sercem oddana sprawom Akcji Katolickiej i Kościołowi warszawskiemu.

Leszek Korman

Z parafii Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie; rzeczoznawca budowlany; od 1995 jest członkiem Akcji Katolickiej od początku zawiązania się jej struktur; obecnie pełni funkcję prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, w którym podejmuje wraz z innymi szereg cennych inicjatyw statutowych; członek Rady Parafialnej; z zaangażowaniem wykorzystuje swoje wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe w życiu parafii i diecezji.

Zdzisław Molak

Z parafii św. Stanisława w Sobikowie; z oddaniem wspiera swoją radą działania poszczególnych proboszczów sobikowskich, służy bezinteresowną pracą i ofiarami pieniężnymi; w sposób nieprzerwany jest członkiem rad i komitetów powoływanych przez poszczególnych proboszczów; podczas prac wykończeniowych nowego kościoła oraz budowy wieży podjął się trudu zbierania ofiar na ten cel; dzięki jego zaangażowaniu, jako współzałożyciela Ochotniczej Straży Pożarnej w Cendrowicach wszystkie uroczystości religijne mają stosowną oprawę muzyczną.

Roman Rudzki

Z parafii św. Stanisława w Sobikowie; w 1986 roku zaangażował się w tworzenie nowej kaplicy dojazdowej w Czachówku, wspierając jej budowę od strony materialnej i poprzez własną pracę, jak również przez trud czuwania nad jej ochroną, nad przebiegiem spotkań liturgicznych i wystrojem wnętrza; dbał o otoczenie kaplicy, był dobrym kościelnym.

Ignacy Krawczyk

Z parafii św. Stanisława w Sobikowie; należy do służby ołtarza; od ponad 20 lat jest członkiem Rady Parafialnej, pełniąc funkcję przewodniczącego; z jego inicjatywy powstała kaplica przydrożna w Cendrowicach dedykowana papieżowi Janowi Pawłowi II; uczestniczył w tworzeniu nowego cmentarza; jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej i organizuje współpracę z parafią oraz poszczególnymi jednostkami OSP działającymi na jej terenie; ofiarnie działa na rzecz parafii.

Zdzisław Wyszyński

Z Archikonfraterni Literackiej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie; brał czynny udział w organizowaniu i uczestniczył wielokrotnie w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę oraz do Ostrej Bramy; organizował pielgrzymkę na kanonizację Abpa. Szczęsnego Felińskiego w Rzymie; współorganizator sesji naukowej i wystawy poświęconej jubileuszowi 500-lecia Archikonfraterni Literackiej; wspierał sieroty z polskich rodzin na Wileńszczyźnie; inicjator zawieszenia krzyży w salach wykładowych w szkole przy ul. Afrykańskiej pobłogosławionych przez Jana Pawła II; z wielkim zaangażowaniem poświęca swój czas w działalności charytatywnej i organizacyjnej Bractwa.

 

Roma Łojewska

Z parafii św. Tomasza Apostoła; bardzo aktywna na polu społecznym; od 25 lat zajmuje się sprawami ludzkimi pracując w Komitecie Domowym; działa jako wolontariuszka w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Dorosłym „UL” na warszawskiej Woli; założyła prężnie działające Stowarzyszenie Społeczników „Ariadna”, które za misję obrało pomoc ludziom w sytuacjach kryzysowych, chorym, niesprawnym, wykluczonym i wszystkim tym, kogo dotyka bieda lub nieszczęście; Stowarzyszenie współpracuje z urzędami publicznymi, miejscowymi Caritas, wspiera kluby Emerytów, świetlice dziecięce, organizacje cywilne i kościelne; od 10 lat jest prezesem tego stowarzyszenia i stara się jak najlepiej wykonywać swoją pracę; do dnia dzisiejszego Stowarzyszenie jest jedyną organizacją zajmującą się biedą o tak dużym zasięgu.

Ewa Podpora

Dyrektor Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi nr 93 im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej. Szkoła znajduje się na terenie parafii św. Tomasza Apostoła; wraz z nauczycielami aktywnie uczestniczy w życiu parafii; stworzyła doskonałe warunki do nauczania religii; podejmuje nowatorskie rozwiązania programowe wśród których na szczególne wyróżnienie zasługuje organizacja rekolekcji wielkopostnych; w tym roku szkolnym planowana jest organizacja Dnia Papieskiego i koncertu poświęconego Janowi Pawłowi II; dużą wagę przywiązuje do kształtowania postaw patriotyzmu, umacniania więzi z krajem ojczystym oraz poszanowania dla dziedzictwa narodowego; dzięki osobistemu zaangażowaniu wśród uczniów kształtowana jest postawa prospołeczna, koleżeństwa, młodzież uczestniczy w wolontariacie; tworzy szkołę bezpieczną, przyjazną i tolerancyjną; zaangażowana jest w pomoc na rzecz misji.

Jerzy Derkacz

Z parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie; całą kwintesencję swojej twórczości zawarł w sformułowaniu - „Tam gdzie ziemia styka się z niebem, tam działa artysta”; „Szopki ursynowskie”, postacie Świętej Rodziny z żywymi zwierzętami dają mu najwięcej twórczej satysfakcji, także autorskie realizacje Grobów Pańskich, które wykonuje od 1996 roku; „Misteria Wschodnie” prezentowane w kościele były świadectwem ekumenizmu w sztuce; od 2005 roku prowadzi jako Kurator założoną przez siebie Galerię Wystaw Artystycznych na Emporach, która jest miejscem integracji ursynowskich artystów plastyków i miejscem promowania sztuki.

Janusz Berdowski

Z parafii św. Bonifacego z Tarsu; wybitna i dobrze znana postać w czerniakowskiej parafii; jest postacią dobrze znaną ogółowi przez swoje przepiękne wystąpienia w czasie różnych wydarzeń kościelnych; zaangażowany społecznie, spieszy z pomocą potrzebującym; umiejętnie współpracuje w duszpasterstwie Polskich Przetwórców Żywności; autor 9 książek i 327 publikacji w czasopismach technicznych krajowych i zagranicznych, współtwórca czterech patentów oraz 29 wniosków racjonalizatorskich wdrożonych do produkcji.

Grzegorz Trochimczuk

Z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach; współpracownik w duszpasterstwie Polskich Przetwórców Żywności; dzięki osobistemu zaangażowaniu dołożył cegiełkę do Kodeksu etyki żywnościowej; obecnie realizuje swoją życiową pasję w twórczości poetyckiej.

Janina Grabińska

Od ponad 35 lat pracowała w parafii archikatedralnej czuwając, aby w kościele i na plebanii zawsze był porządek i zachowana czystość; pracę wykonywała z wielką sumiennością i z oddaniem; pełna zapału i wielkiego zaangażowania w wypełnianiu powierzonych obowiązków.

Kazimiera Moryc

Zamieszkała w parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela; w tym roku obchodzi 40-lecie pracy w archikatedrze, z odpowiedzialnością i zdyscyplinowaniem dba o porządek i czystość świątyni oraz domu parafialnego; powierzone obowiązki wykonuje bardzo sumiennie i z wielkim zaangażowaniem; cieszy się szacunkiem otoczenia.

Małgorzata Anna Barucka

Członek założyciel Chóru Archikatedry Warszawskiej; wzorowa chórzystka oraz prezes Zarządu oraz Zarządu Towarzystwa Sodalitas Chorum; pełniła funkcję akompaniatora i korepetytora tegoż chóru; wielokrotnie z sukcesem zdobywała partytury utworów mniej znanych a wartościowych kompozytorów polskiej muzyki sakralnej; zespół zawdzięcza jej oprócz licznych inicjatyw organizacyjnych, wiele profesjonalnych redakcji opisów działalności artystycznej; służy Kościołowi będąc dla innych przykładem twórczego chrześcijaństwa, pracowitości i stawiania sobie wysokich wymagań; szczera, skromna, na którą zawsze można liczyć; jest wzorem wytrwałości, stałości w powziętych zobowiązaniach oraz walki o dobro i trwanie Zespołu pomimo wszelkich trudności; jej postawę wobec Chóru Archikatedry dobrze oddaje maksyma: "znakiem miłości jest obecność” - obecność realna i namacalna, pełna ciepła i troski o drugiego człowieka.

Alina Dzięcioł

Od wielu lat kieruje Biblioteką Naukową Zamku Królewskiego w Warszawie i aktywnie angażuje się w naukową współprace międzynarodową; zainteresowana zawodowo pogłębianiem wiedzy historycznej o dziejach Archikatedry Warszawskiej, jest m.in. autorką opracowania o księgozbiorach archikatedralnych; oddana chórzystka Chóru Archikatedry Warszawskiej oraz członek Zarządu i Towarzystwa Sodalitas Chorum na stanowisku prezesa i wiceprezesa oraz w bieżącej kadencji Zarządu od roku 2011 do chwili obecnej; zespół zawdzięcza jej m. in. powstanie i ostateczną redakcję Regulaminu Chóru Archikatedry Warszawskiej; wyrazem jej dojrzale przeżytego chrześcijaństwa są trafne i transparentne decyzje na szczeblu zarządowym, podobnie jak opanowanie i łagodność przy jednoznacznej postawie szacunku dla Kościoła Katolickiego oraz każdego człowieka; pełna mądrości i sympatii w kontaktach zarówno ze starszymi, jak i młodszymi chórzystami; ceniona za dar łagodzenia sporów i osiągania rozsądnych kompromisów; sercem oddana pracy chóralnej; jest przykładem ofiarności i bezinteresownej wieloletniej służby pełnionej z życzliwością i uśmiechem.

Tadeusz Szewczyk

Z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie; od 20 lat pełni posługę organisty; poza śpiewem podczas wszystkich Mszy św. i nabożeństw angażuje się w prowadzenie scholii dziecięco-młodzieżowej oraz chóru męskiego, zaskakując nowymi aranżacjami pieśni; nie szczędzi swojego czasu na kolejne próby; włącza się aktywnie we wszystkie akcje ewangelizacyjne chętnie współpracując z młodzieżą, ministrantami i księżmi w parafii; wspomaga koncerty muzyczne i zachęca parafian do wspólnego grania i śpiewania; wspiera administratora strony parafialnej swoim doświadczeniem i znajomością doskonałej polszczyzny; oddany pracownik, ofiarny i bezinteresowny.

Wojciech Regulski

Z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie; od ponad 20 lat pracuje jako kościelny i grabarz; pogodnie nastawiony do życia wykonuje powierzoną pracę z wielką sumiennością; swoim zaangażowaniem przyciąga innych parafian, którzy chętnie pomagają mu w pracach konserwatorskich; współpracuje z młodzieżą i bierze udział w akcjach ewangelizacyjnych; perfekcyjnie i starannie przygotowuje uroczystości i ważne wydarzenia w parafii czuwając nad wszystkim i wspierając dobrą radą kapłanów; dba o wystrój kościoła podczas Bożego Narodzenia; uczynny i pracowity; cieszy się dobrym autorytetem wśród ministrantów.

Maria Ryś

Z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny; Kierownik Katedry Psychologii Rodziny w UKSW; Prezes Towarzystwa Uniwersyteckiego Fides et Ratio; z wielkim przekonaniem i zaangażowaniem promuje katolicki model małżeństwa i rodziny; zorganizowała wiele sympozjów i konferencji poświęconych tej sprawie; wygłasza referaty, publikuje książki i artykuły z zakresu tematyki rodziny; włączyła się bardzo intensywnie w dyskusję nt. ideologii gender i wygłosiła wiele konferencji wskazując na zagrożenia, jakie niesie ta ideologia dla Kościoła i Polski; polem jej troski i licznych działań jest budowa świątyni Opatrzności Bożej; wydała album pod tytułem „Pod skrzydłami Bożej Opatrzności”.

Klara Gołębiowska

Z parafii Świętego Krzyża; od 18 lat służy swoją wiedzą i doświadczeniem w poradnictwie rodzinnym w ramach przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa; pracę swoją wykonuje z wielkim taktem, wyczuciem i najwyższą kulturą; od szeregu lat jest także zaangażowana w działalność Akcji Katolickiej przy parafii i jest członkiem duszpasterskiej rady parafialnej; swoje wszechstronne zaangażowanie w życie parafii łączy doskonale z pracą zawodową i troską o rodzinę.

Maciej Bohosiewicz

Członek wspólnoty ormiańskiej w Polsce, zasłużony dla środowiska Ormian w Polsce - w Warszawie i w Gliwicach.