Papież wolności

Mariusz Majewski

publikacja 17.04.2014 07:41

Na placu Zamkowym można obejrzeć wystawę pokazującą rolę polskiego papieża w przemianach społecznych na świecie. Ekspozycję przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II.

Papież wolności Wystawę uroczyście otworzyli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski i Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli JP II Mariusz Majewski /GN

Na wystawę składają się wielkoformatowe fotografie przedstawiające papieża jako męża stanu, któremu Polska i Europa Środkowa zawdzięczają odzyskanie suwerenności. W Warszawie, w namiocie ustawionym na placu Zamkowym, można ją oglądać do 27 kwietnia włącznie. Później ma odwiedzić także Gdańsk oraz Rzym. Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent Bronisław Komorowski.

Abp Migliore zauważył, że wystawa podkreśla rolę Jana Pawła II w nie tylko polskiej drodze do wolności. - Jest to inicjatywa, która dobrze służy nie tylko pamięci tego papieża, ale również Polsce, jej roli w przemianach społeczno-politycznych tej części Europy i całego świata – pochwalił nuncjusz apostolski.

Uroczyste otwarcie było również okazją do prezentacji krótkiego filmu dokumentalnego „Rzeczpospolita. Historia Polski - historią Jana Pawła II”. Pokazuje on rolę, jaką odegrał Karol Wojtyła w ściśle polskiej drodze do wolności.

Papież wolności   Jedno z wystawianych zdjęć. Jana Paweł II modli się na Żoliborzu przy grobie innego bohatera polskiej wolności, ks. Jerzego Popiełuszki Mariusz Majewski /GN Podstawą dokumentu są rozmowy z czołowymi politykami, głównie lat 90 i współpracownikami papieża. Obok kard. Stanisława Dziwisz pojawiają się m.in. Marek Jurek, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski czy Hanna Suchocka. Wszyscy oni przyznają, łącznie z postkomunistą Kwaśniewskim, że bez Jana Pawła II nie byłoby polskiej wolności. Rozmowy przeprowadził Tomasz Kempski i telewizji Foksal Eleven działającej przy Centrum Myśli JP II.

Nuncjusz apostolski zwrócił uwagę, że zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II wzbudza ogromne zainteresowanie duchowe, kulturowe i społeczne. – Dzieje się tak, ponieważ w czasach, gdy tak mało jest autorytetów moralnych, te dwie postaci, Jana Pawła II i Jana XXIII, mają na nas dobry wpływ. Nie przez swoje umiejscowienie w strukturach Kościoła, ale z powodu przejrzystości ich życia, wewnętrznej wolności, normalności z jaką dawali świadectwo prawdzie i okazywali bliskość wobec człowieka – mówił abp Migliore.

- Można powiedzieć, że wolność Polski to największy cud Jana Pawła II – stwierdził reprezentujący Prezydenta RP, szef jego kancelarii Jacek Michałowski.

Wystawiane zdjęcia pokazują papieża z różnych okresów pontyfikatu. Dokumentują spotkania z wybitnymi osobistościami polityki, ale i wiernymi podczas celebracji liturgicznych.

Fotografie są uzupełnione fragmentami papieskich homilii, wystąpień, ale i opisami aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, począwszy od lat 70., aż po koniec lat 90. Wszystkie napisy prezentowane są w języku polskim i angielskim.