O serca i dusze

Agata Ślusarczyk

publikacja 15.05.2014 16:34

W Pałacu Prezydenckim, w 20. rocznicę Międzynarodowego Dnia Rodzin ONZ, odbyła się gala finałowa II edycji konkursu dla samorządów "Dobry Klimat dla Rodziny". Jego celem jest wyróżnienie i upowszechnienie w całej Polsce najlepszych lokalnych inicjatyw sprzyjających rodzicielstwu.

O serca i dusze Wspólne zdjęcie laureatów z parą prezydencką Agata Ślusarczyk /GN

- Mamy coraz lepszy klimat dla rodziny, ale im więcej się robi, tym bardziej widać, że jeszcze wiele zostało do zrobienia. Szczególne podziękowanie kieruję dla samorządów różnych szczebli, pracujących nad rozwiązaniami służącymi dużym rodzinom - powiedział na rozpoczęcie gali finałowej prezydent Bronisław Komorowski.

- Zrobiliście państwo bardzo wiele, ale chciałbym wywołać zdrową konkurencję między samorządami i instytucjami, wyścig - co zrobimy lepiej, co możemy zbudować jako dobrze działający mechanizm, gdzie możemy wspólnie szukać jakichś rezerw i wspólnie tworzyć front - powiedział, zwracając się do samorządowców.

Zachęcił także, by o swoich osiągnięciach mówić podczas przedwyborczej kampanii do PE. - Żeby powstała zdrowa rywalizacja o serca i dusze Polaków, także i o kartę wyborczą, gdzie istotnym ciężarem byłby stosunek do poslkiej rodziny i praktyczna zdolność działania na jej rzecz - powiedział prezydent.

Anna Komorowska podziękowała wszystkim samorządom biorącym udział w konkursie i podkreśliła, że kapituła konkursowa nie miała łatwego zadania, wybierając laureatów. Zapowiedziała, że wraz z mężem złoży wizytę we wszystkich nagrodzonych samorządach.

Także minister w Kancelarii Prezydenta prof. Irena Wóycicka podkreśliła, że bardzo trudno było wybrać zwycięzców. - Staraliśmy się wybrać inicjatywy jak najbardziej różnorodne, to, co może być ofertą zarówno dla małych gmin, jak i dużych regionów. Chodziło nam o to, aby dobre praktyki można było upowszechniać w każdych warunkach i w każdej sytuacji - mówiła minister.

Do II edycji zgłoszono 253 inicjatywy w trzech kategoriach: "Dobre rodzicielstwo", "Czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju" oraz "Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej".

Laureatem kategorii "Dobre rodzicielstwo” zostało miasto Białystok za "Białostocką Akademię Rodziny”. Inni nominowani w tej kategorii to: miasto Katowice za program "Macierzyństwo - mój czas", samorząd województwa małopolskiego za projekt "Więzienie WIĘZI nie więzi", gmina Tłuszcz za "Punkt Pomocy Dziecku i Rodzinie" oraz miasto Wrocław za wrocławski program zintegrowanych działań na rzecz wspierania i rozwoju rodzin.

Laureat w kategorii "Czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju" to gmina Sępólno Krajeńskie, która nagrodzona została za program „Jesteśmy aktywni, jesteśmy kreatywni". Inni nominowani w tej kategorii to: gmina Dębica za program "Edukacja humanitarna - sposobem aktywizacji uczniów", miasto Gdynia za "Centrum Aktywnego Mieszkańca", "Klub Osiedlowy Apteka" oraz "Klub Młodzieżowy Kreatywni", samorząd województwa kujawsko-pomorskiego za "Astrobazę - sieć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych", miasto Tczew za "Świetlicę Środowiskowo-Sąsiedzką Zamkowa 26".

Laureatem trzeciej kategorii "Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej" została gmina Grodzisk Mazowiecki za "Kartę Dużej Rodziny 3+ i 4+". Inni nominowani w tej kategorii to: miasto Nowy Sącz za wspieranie i upowszechnianie zawodowych form rodzicielstwa zastępczego, powiat olsztyński za rozwój systemu rodzicielstwa zastępczego w powiecie olsztyńskim, miasto Stargard Szczeciński za program "Na Start" oraz miasto Toruń za Program Promocji Dużej Rodziny "Jesteśmy razem".

-  W 2008 r. wprowadziliśmy Kartę Dużej Rodziny i od tego momentu dzietność podniosła się nam od 1,3 do 1,7. To oczywiście nie tylko zasługa karty, ale wielu działań, które tworzą dobry klimat dla rodziny. Mówienie o tym, że do tego interesu się dopłaca, z perspektywy tych kilku lat jest nieprawdziwe, to się tylko i wyłącznie opłaca – powiedział Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. I dodał: - Jeśli chcemy zwiększyć w Polsce dzietność, trzeba w to włączyć rządowe programy: podatkowe czy zusowanie matek, które wychowują dzieci. Wielu młodych myśli, że posiadanie dziecka zrujnuje ich życie, trzeba zrobić tak, żeby młodzi się tego nie obawiali.

Przyznano również nagrodę specjalną - otrzymało ją miasto Gdynia za ciekawe, innowacyjne oraz konsekwentne działania na rzecz rodzin realizowane w ramach kampanii społecznej "MAMY więcej" oraz programów: "Rodzina bliżej siebie", skierowanego w szczególności do rodzin, którym groziło rozdzielenie, oraz Centrum Aktywnego Mieszkańca, w ramach którego działają Klub Osiedlowy Apteka oraz Klub Młodzieżowy "Kreatywni".

W obydwu edycjach konkursu wzięło już udział ponad 300 samorządów. Konkurs o nagrodę Pary Prezydenckiej to jeden z elementów strategicznego programu polityki rodzinnej prezydenta RP "Dobry Klimat dla Rodziny".