Tajemnice Domu Arcybiskupów

Tomasz Gołąb

publikacja 21.05.2014 16:54

Po raz trzeci w historii Dom Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17 otwiera swoje pomieszczenia i ogrody dla zwiedzających. Siedzibę Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego będzie można zwiedzać w sobotę i niedzielę (24 i 25 maja) w godzinach 10-15.

Tajemnice Domu Arcybiskupów Ogrody Arcybiskupów Warszawskich udostępniane są dopiero po raz drugi Tomasz Gołąb /GN

Zwiedzający będą mieli okazję poznać zebrane w pałacu dzieła sztuki oraz pamiątki posługi kapłańskiej i rządów biskupich czy prymasowania kolejnych gospodarzy tego wyjątkowego dla stolicy miejsca.

O historii pałacu i jego mieszkańców opowiadać będą, jak co roku, przewodnicy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Goście będą oprowadzani po wnętrzach w których żył, pracował i modlił się Prymas Tysiąclecia. Trasa zwiedzania będzie wiodła poprzez pomieszczenia oficjalne, jak Sala Tronowa z portretami kolejnych gospodarzy pałacu czy sala konferencyjna sławna obradami Episkopatu pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego, a następnie przez prywatny gabinet Prymasa i jego kaplicę. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wejścia do unikalnego ogrodu prymasowskiego w którym stoi rokokowy pawilon ogrodowy. Ta jedyna w swoim rodzaju budowla przetrwała wszystkie nawałnice XIX i XX wieku, które niszcząc miasto, zostawiły to dzieło architektury nietkniętym.

Z pałacem przy ul. Miodowej splatała się także historia Karola Wojtyły. To tu w lipcu 1958 r. został wezwany przez Wyszyńskiego, by dowiedzieć się o biskupiej nominacji. Dwadzieścia jeden lat później Prymas Tysiąclecia gościł już Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny po wyborze na Stolicę Piotrową. Papież zatrzymywał się w rezydencji prymasowskiej także w czasie następnych pielgrzymek, spotykał się m.in. z przedstawicielami innych wyznań, przyjął tu także doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ostatni raz gościł w pałacu arcybiskupów 11 czerwca 1999 r., kiedy to spotkał się z polskimi biskupami.

W odbudowanym po wojnie w późnobarokowo-klasycystycznym stylu pałacu w latach 1952-1981 rezydował kard. Stefan Wyszyński. Tutaj został aresztowany 25 września 1953 r., tu również powrócił – po trzech latach uwięzienia – 28 października 1956 r. Chętni wejdą na balkon, z którego uwolniony Prymas witał mieszkańców stolicy. Można będzie stanąć za biurkiem gabinetu, gdzie Stefan Wyszyński zwykł pracować, a Karol Wojtyła odebrał biskupią nominację.

- Pracownicy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dołożą starań, by zapoznawać z Domem Arcybiskupów ciekawie i obszernie. Miejsce to kryje w sobie wiele ciekawych historii o których z radością opowiemy odwiedzającym - zachęca Sylwia Zawacka z MJPIIiPW.

W sobotę o 15.30 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów odbędzie się projekcja filmu produkcji Raj Media "Tajemnica Tajemnic", połączona ze spotkaniem z twórcami dzieła.