Maryja rusza w drogę

Tomasz Gołąb

publikacja 13.06.2014 13:01

Kopia obrazu MB Jasnogórskiej rozpoczyna pielgrzymkę w archidiecezji warszawskiej. Zacznie od Piastowa, gdzie na stadionie miejskim władze miasta powierzą jego mieszkańców opiece Matki Bożej.

Maryja rusza w drogę - Kontekst historyczny się zmienia, ale nie zmieniają się potrzeby człowieka: Maryja przychodzi do nas jak Matka, pyta się o stan, kondycję naszej wiary i mówi: Dzieci, bądźcie ostrożne - podkreśla o. Marek Tomczyk Tomasz Gołąb /GN

Matka Boża odwiedzi wszystkie parafie i domy zakonne archidiecezji warszawskiej. Przez jeden dzień będzie również w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. W każdym miejscu nawiedzenie poprzedzą specjalne rekolekcje. Peregrynacja obrazu MB Częstochowskiej rozpocznie się w Piastowie 15 czerwca br. i trwać będzie do 7 czerwca 2015 r., gdy podczas VIII Dnia Dziękczynienia w Wilanowie odbędzie się wielkie dziękczynienie za łaski.

To druga peregrynacja obrazu jasnogórskiego w archidiecezji warszawskiej, trzecia w samej Warszawie. Sama idea sporządzenia kopii Ikony Jasnogórskiej i jej pielgrzymowania po polskich parafiach powstała w czasie uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego. W 1957 roku nowo powstała Ikona Nawiedzenia została pobłogosławiona przez papieża Piusa XII, po czym nawiedziła Archikatedrę Warszawską. To tu rozpoczęła się ta pierwsza, historyczna peregrynacja.

Maryja rusza w drogę   Tomasz Gołąb /GN - Nawiedzenie wpisuje się w projekt zapoczątkowany w 1957 r. przez kard. Karola Wojtyłę i kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkich pasterzy Kościoła polskiego – podkreśla kard. Kazimierz Nycz. - Pierwsza peregrynacja skończyła się z pierwszą Solidarnością, druga jest świadkiem naszej wolności – dodaje.

Piastów nieprzypadkowo jest miejscem rozpoczęcia tegorocznej peregrynacji. Rada Miasta Piastowa specjalną uchwałą postanowiła oddać miasto i jego mieszkańców szczególnej opiece Matki Bożej Częstochowskiej. Sam akt oddania, z udziałem mieszkańców i polskich biskupów, odbędzie się właśnie w niedzielę, w dniu rozpoczęcia nawiedzenia.

- Potrzebujemy większego uduchowienia dla realizacji naszych celów w samorządzie – mówi burmistrz Piastowa Marek Kubicki.

Akt oddania miasta Piastowa zostanie odmówiony podczas Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski, odprawianej o godz. 12 na stadionie miejskim przy al. Tysiąclecia 1 w Piastowie.

- Peregrynacja odbywa się w roku kanonizacji Jana Pawła II, który bardzo mocno wpisał się w historię naszego narodu, a jednocześnie w obchodzone właśnie 25-lecie odzyskania niepodległości. Jest też elementem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. – podkreśla ks. Tadeusz Sowa, moderator kurii archidiecezjalnej warszawskiej. – Jestem pewien, że to nawiedzenie przyniesie podobne owoce, co pierwsza peregrynacja, która w Polakach wywołała niezwykłe poruszenie ducha wiary i miłości. Wielu wówczas wracało z dalekiej wędrówki po bezdrożach niewiary, nawet po wielu latach – dodaje.

W sobotę, 14 czerwca 2014 roku w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie, w obecności Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej odbędzie się doroczna pielgrzymka duchowieństwa Archidiecezji Warszawskiej.

Maryja rusza w drogę   Tomasz Gołąb /GN - Maryja przychodzi do wszystkich, także tych, którzy drogę do Kościoła rozpoznają przez wiele kryzysów niepewności. To okazja, by postawić Boga na pierwszym miejscu, zapytać o własną wiarę. A ponieważ nawiedzenie obrazu dokonuje się w trudnym ideowo czasie, chciałbym, żeby ożywiło ducha zgody różnych środowisk – mówi o. Marek Tomczyk, przeor warszawskiego klasztoru oo. Paulinów.

Z okazji peregrynacji obrazu specjalny list przygotował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Pełny program nawiedzenia obrazu dostępny jest na stronach kurii warszawskiej.