Człowiek błogosławieństw

Tomasz Gołąb

publikacja 08.08.2014 17:44

Relikwie bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek zostały uroczyście wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków. 14 listopada minie dwieście lat od jego urodzin, dlatego Kościół w Polsce obchodzi właśnie Rok bł. Edmunda Bojanowskiego.

Człowiek błogosławieństw - Bł. Edmund doskonale rozumiał co to znaczy "ubogi w duchu", "miłosierny", "czyniący pokój". "Drogą Błogosławieństw szedł jako świecki człowiek, po to, by służyć innym, by służyć Ojczyźnie" - podkreślił w homilii kard. Kazimierz Nycz Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Urodził się w Grabonogu koło Gostynia 14 listopada 1814 r. Gdy skończył 4 lata, ciężko zachorował. Gdy wyzdrowiał, jego rodzice złożyli jako wotum w bazylice na Świętej Górze srebrne Oko Opatrzności. W Grabonogu spędził lata dziecięce i tu powrócił po studiach we Wrocławiu i w Berlinie, przerwanych z powodu choroby. Gdy zetknął się z nędzą ludu wiejskiego, dostrzegł potrzebę zajęcia się chorymi i najbiedniejszymi, a zwłaszcza opuszczonymi dziećmi wiejskimi. Wrażliwy na wszelki ból i cierpienie, oddał się całkowicie działalności społeczno-oświatowej, a przede wszystkim charytatywno-wychowawczej. Sam odwiedzał chorych i opuszczonych, przynosił im lekarstwa, pociechę, urządził dom dla chorych i sierociniec dla dzieci, organizował czytelnie wiejskie.

Stał się sługą najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących pomocy; im poświęcił dobra materialne, zdolności literackie i pedagogiczne, swój czas, siły, całe życie. Chcąc objąć dobroczynnością szersze kręgi społeczeństwa polskiego, założył w roku 1850 Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Siostry Służebniczki natchnione jego duchem gorliwości apostolskiej i poświęcenia, miały wychowywać w ochronkach wiejskie dzieci, nieść pomoc i opiekę chorym oraz wpływać na podniesienie moralne ludu. Edmund Bojanowski sam układał programy nauczania i wychowania, dostarczał materiały w formie piosenek dla dzieci, przysłów i opowiadań. Wydawał różne czasopisma, aby zebrać fundusze dla sierot. 

Trzy tysiące Sióstr Służebniczek kontynuuje dziś, w Polsce i 24 innych krajach, jego misję w ochronkach, przedszkolach, szpitalach i domach opieki. Istnieją cztery gałęzie tego zgromadzenia: Służebniczki Wielkopolskie, Starowiejskie, Śląskie i Dębickie. Od 1991 roku tworzą one Federację zgromadzeń Służebniczek NMP.

Beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego dokonał św. Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

Liturgii z okazji wprowadzenia relikwii błogosławionego do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył 8 sierpnia kard. Kazimierz Nycz, a wśród koncelebrujących Mszę św. byli również: abp Henryk Hoser, ks. Andrzej Gałka, ks. Adam Zelga, proboszcz ursynowskiej parafii, której patronuje bł. Edmund Bojanowski, o. Kazimierz Lorek CRSP, dziekan dekanatu wilanowskiego oraz zaproszeni księża. W Świątyni modliło się ok. 200 sióstr ze wszystkich gałęzi Służebniczek Najświętszej Maryi Panny - zgromadzenia założonego przez bł. Edmunda.

Uroczystość rozpoczęła się od wygłoszenia referatu na temat patriotyzmu błogosławionego. Następnie w Panteonie Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona Msza św. Liturgię wraz kard. Kazimierzem Nyczem koncelebrowali abp Henryk Hoser, 

- Boża Opatrzność czyniła w życiu bł. Edmunda szczególnie wielkie dzieła. Jej znak towarzyszył bł. Edmundowi od pierwszych dni życia do ostatnich – mówił w homilii metropolita warszawski.
Zwrócił się także do obecnych na Mszy św. Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, które kontynuują dzieło bł. Edmunda.

- Ochrona rodzin i dzieci przez złem tego świata to zadanie dla was - mówił i przestrzegał, by w swojej posłudze nie zapominały o współpracy z osobami świeckimi.

Po zakończeniu Eucharystii relikwie zostały zainstalowane w ścianie za ołtarzem. W Świątyni Opatrzności Bożej znajdują się już relikwie św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.