Pokonamy moskali

Tomasz Gołąb

publikacja 12.08.2014 13:52

Rocznica Bitwy Warszawskiej przyciąga co roku do Ossowa rekordową liczbę uczestników. Po Mszy św., obok Cmentarza Poległych odbywa się bowiem niezwykła rekonstrukcja.

Pokonamy moskali Rekonstrukcję bitwy na polach Ossowa ogląda co roku 20 tys. osób Tomasz Gołąb /Foto Gość

Drewniane wozy i stoły, pałatki z epoki, naczynia, broń… Jest wojskowy punkt sanitarny i polowa radiostacja. Rozstawiono też wóz taborowy z punktem dowodzenia kompanii polskiej Armii Ochotniczej oraz stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego. Przechadza się ks. Skorupka, grany przez kleryka Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. 

Od dziesięciu lat kilka grup historycznych, m.in. Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych KRESY, zajmuje się odtwarzaniem 18. przełomowej bitwy w historii świata, określanej Cudem nad Wisłą. Co roku rekonstrukcja na polach Ossowa przyciąga większą liczbę widzów. W ubiegłym było ponad 20 tys. osób. Szarże ułanów, pojedynki na szable, efekty pirotechniczne, bohaterska śmierć ks. kapelana Skorupki – to wszystko odgrywane jest z dużą dawką autentyzmu.

Centralne obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku rozpoczną się 14 sierpnia w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku, będącej wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Nieszporom uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a następnie Mszy św. będzie przewodniczył abp Henryk Hoser.

Uroczystości w Ossowie rozpoczynają się zawsze Apelu Poległych przy Krzyżu Pamięci Ks. Ignacego Skorupki 14 sierpnia i od modlitwy następnego dnia o godz. 10. 15 sierpnia o godz. 11.15 Mszę św. w kaplicy w Ossowie sprawuje arcybiskup diecezji warszawsko-praskiej Henryk Hoser. W samej kaplicy wisi reprodukcja obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, na którym ponad żołnierzami polskiego wojska broniącego przyczółków Warszawy przed bolszewicką nawałą, jaśnieje postać Matki Boskiej, która według świadków, faktycznie zjawiła się wówczas na niebie, broniąc Warszawy. Po Mszy św. składane są wieńce na Cmentarzu Poległych. O godz. 14 rozpoczyna się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej z udziałem ponad stu przebranych w stroje z epoki osób.

Po inscenizacji rozegrane zostaną XV Zawody Militarii o Szablę Starosty Wołomińskiego i Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu oraz Bieg Dziecięcy Cud nad Wisłą. W godzinach popołudniowych zaplanowano Festyn Letni, a o 21.30 - pokaz sztucznych ogni. Gwiazdą wieczoru będzie piosenkarka Sylwia Grzeszczak. 16 sierpnia o godz. 10 w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie odprawiona zostanie Msza św., po której nastąpi otwarcie XIV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich. Tego dnia w sposób szczególny mają być upamiętnieni przez wołomiński samorząd bohaterscy lotnicy amerykańscy, którzy w 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, przyszli z pomocą Polakom latając w stworzonej dla nich Eskadrze Kościuszkowskiej. Z okazji „American Day” zaplanowano pokazy amerykańskiego footballu (Warsaw Eagles), występy cheerleaderek, wystawę sprzętu lotniczego oraz koncerty amerykańskiego swingu i muzyki country. O 16.00 grupa rekonstruktorów zaprasza także na historyczny przemarsz ulicami Radzymina, który rozpocznie się od pola bitwy przy sanktuarium św. Jana Pawła II na osiedlu Victoria oraz inscenizację nadania orderów Virtuti Militari przez gen. Józefa Hallera żołnierzom walczącym pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku.
Zakończenie obchodów 94. Rocznicy Bitwy Warszawskiej zaplanowano w niedzielę, 17 sierpnia, Mszą św. w ossowskiej kaplicy o godz. 10.

więcej: w najnowszym "Gościu Warszawskim"