Święto patrona Warszawy

Tomasz Gołąb

publikacja 28.09.2014 21:43

73 pary, obchodzące jubileusze sakramentu małżeństwa, odnowiły słowa przysięgi małżeńskiej podczas Mszy św. odprawionej przez kard. Kazimierza Nycza i abp. Wiktora Skworca z okazji odpustu bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy.

Święto patrona Warszawy Wśród jubilatów było małżeństwo państwa Michalskich, obchodzące 65-lecie sakramentu Tomasz Gołąb /Foto Gość

73 pary obchodzące jubileusze sakramentu małżeństwa, odnowiło słowa przysięgi małżeńskiej podczas Mszy św. odprawionej przez kard. Kazimierza Nycza i abp. Wiktora Skworca z okazji odpustu bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy. Uroczystość miała miejsce w kościele pod wezwaniem błogosławionego na Ursynowie.

- Dostrzegamy w bł. Władysławie z Gielniowa nie tylko zasłużonego dla polskiej kultury, ale także świętego, który spełniał wolę Ojca całym swoim życiem. Starał się zapalać swoich braci kazaniami prowadząc ich do większego umiłowania Boga. Powinniśmy naśladować go w wytrwałej pracy w winnicy Pana, w Kościele, także w pracy na rzecz ubogich - zachęcał w homilii abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki nawiązując do niedzielnej Ewangelii. - My sami jesteśmy winnicą, którą Pan każe uprawiać, by osiągnąć świętość. Ale winnicą jest także Kościół, konkretna wspólnota wiernych, w której można spotkać zarówno synów, którzy mówią Ojcu "tak", ale nie spełniają obietnicy, i tych którzy mówią "nie", ale po namyśle idą pracować na ojcowiźnie. Takich niekonsekwentnych uczniów przybywa - mówił metropolita katowicki.

Święto patrona Warszawy   W trakcie uroczystości abp Wiktor Skworc otrzymał figurkę bł. Władysława z Gielniowa Tomasz Gołąb /Foto Gość Według abp Wiktora Skworca, bł. Władysław z Gielniowa jest jednym z tych, którzy stanowią o tożsamości chrześcijańskiej Warszawy.

- Jest nie tylko ideałem chrześcijanina, ale i mieszkańca miasta. To największy stopień identyfikacji z doczesną winnicą, gdzie realizuje się nasze chrześcijańskie powołanie. To się nazywa patriotyzm.. Wielu niosło w sobie ojcowiznę i ojczyznę. Należał do nich także Wojciech Korfanty, którego pomnik - mam nadzieję znajdzie wkrótce swoje godne miejsce w Warszawie - dodał metropolita katowicki.

Po Mszy św. głos zabrała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wraz z innymi samorządowcami złożyła wiązanki kwiatów przed pomnikiem bł. Władysława z Gielniowa przy kościele, gdzie kard. Kazimierz Nycz odmówił modlitwę o wstawiennictwo patrona stolicy za jej mieszkańców i rządzących.